İki Pencerem Var

Düşünce Yorum

“Bizim dünyaya açılan penceremizdir” denir gözlerimiz için. Anne babamızı, yakınlarımızı ve bize nasıl sevgiyle baktıklarını ilk onlarla görürüz. Çevremizdeki eşsiz güzellikleri, olan biten her şeyi onlarla anlarız.

Sadece yukarıdaki şu cümleyi okuyup bitirinceye kadar gözünüzde yaklaşık yüz milyar (100.000.000.000) işlem yapıldı biliyor musunuz?

Bu işlem hızı, bizi dünyanın en harika aygıtlarına sahip yapıyor. 

...

Hayatımızda sahip olduğumuz her şey gözlerimiz ile bir anlam kazanır. Hayat boyu karşılaştığımız her şeyi gözlerimiz sayesinde tanırız. Onlar olmasa ne renkleri, ne şekilleri, ne bir manzarayı, ne bir insan yüzünü hayalimizde tam olarak canlandırabilirdik.

...

Şu anda bu yazıyı okurken, net görebilmek için göz merceğinize bağlı kasların kasılma oranlarını hesaplamıyorsunuz. Her şey saniyenin ufacık bir diliminde sizin için otomatik olarak hallediliyor. Ne kadar mucizevi bir işlem. Üstelik en kaliteli mercekte bile bu kadar kaliteli, üç boyutlu görüntü elde edemiyor, edilemedi de.

...

Peki sevgili arkadaşlar, bu harika iki aygıta sahip olmak için sizin bir çabamız oldu mu? Tabi ki hayır. Onlar haberimiz bile olmadan bize verildiler...

...

Arkadaşlar, sabah uyanıp gözlerinizi açtığınızda, bir süre etrafınıza bakın, gözlerinizin o gün de durmaksızın çalışacağını düşünün. Gözleriniz güzellikleri göstersin size ve şükredin. Bize bu güzel gözleri armağan eden Allah’a teşekkür edin…

Allah, Kuran’da şöyle buyuruyor:

“O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri inşa edendir; ne az şükrediyorsunuz.” (Müminun Suresi, 78)

Yorum Ekle

Gözlerimiz ruhumuzun pencereleri...

Bu pencereler için sen ne diyorsun?

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!