Uğur Böceği Benekli'den Sana Mesaj Var

Canlılar Âlemi İslamiyet Kültür Edebiyat Genel Kültür

Beni insanlar çok severler. Hele ellerine konarsam daha çok sevinir, bana “uç uç böceğim, annen sana terlik, pabuç alacak” diye şarkı söylerler. Ama gelin size kendim hakkımda daha başka şeyler de anlatayım:

Benim metabolizmamı Allah, sizinkinden farklı yaratır. Ben kışın donar ve kış uykusuna yatarım ve havalar ısınınca uyanırım.

Bana rızık olarak, yaprakların arasında uçuşan ve tarım zararlısı olarak bilinen yaprak bitleri, beyaz sinek ve tripsler verilmiştir; onlarla beslenirim. Yani bir görevim de insanlar için faydalı işler yapmaktır.

Yolum bir gün renk renk güllerin misler gibi koktuğu bir bahçeye düştü, gülleri koklayıp, yapraklarının arasından tam uçtum ki, bir rüzgâr esti ve açık bir pencereden içeriye giriverdim.

Burada çocuklar vardı. Birinin saçlarına kondum. Anneleri ve öğretmenleri de vardı. Ama burası farklı bir yerdi, çocukların hepsi tekerlekli sandalyede oturuyorlardı. Öğretmenleri bazılarını tekerlekli sandalyeden alıp çeşitli hareketler yapmaları için yardımcı oluyordu.

Konuşmalarından duydum; birinin ismi Asım’dı, diğeri Zeynel, Zeynep, Ayşe, Elif ve Serdar.

Çocukların üzerlerinde uçtum. Üzüldüm, yürüyemiyorlardı. Ve öğrendim ki, öğretmen değil, fizik tedavi uzmanıymış onlarla ilgilenen abla.

Asım’ı sandalyeden aldı ve  yürüme bandına koydu. Asım’ın karşısında ayna vardı, ona yavaş yavaş aynaya doğru gitmeyi, öğretiyordu.

O anda Allah aklıma bir şey getirdi. Gidip Asım’ın karşısındaki aynaya kondum, sonra burnuna, sonra tekrar aynaya. Asım beni görünce çok sevindi. Onun sevinçli konuşmaları diğer çocuklarında dikkatlerini çekti. ben de onların da ellerine kondum. Oradan oraya…

Sonra hep beraber “uç uç böceğim, annen sana terlik pabuç alacak…” şarkısını söylediler. Hem ben hem onlar, o kadar mutlu olduk ki, “Allah’ım” dedim, “İyi ki o rüzgârı estirmiş ve beni buraya atmışsın. Yaşattığın mutluluk için sana şükürler olsun.”

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!