Bardakta Fırtına Çıkarıyoruz! / Acayip Faaliyet Var!

Düşünce Yorum Çevremiz Bilim Genel Kültür

Rüzgâra olan ihtiyacımız şu yaz aylarında gittikçe artıyor. Yapay iklimlendirme cihazlarının bile yetersiz kalabildiği sıcak günlerde rüzgarın ne büyük bir nimet olduğumu daha iyi anlıyoruz.

Konu madem rüzgardan açıldı. Esintiye şiddetle ihtiyaç duyuyoruz. Haydi o halde, sizlerle rüzgârın şiddetli hâllerinden olan fırtınayı bir deneyle yakından inceleyelim.

Bardakta Fırtına Yapmak İçin Gerekli Malzemeler:

- Traş köpüğü (babanızdan ödünç alabilirsiniz, erkek arkadaşlar büyüyünce kendi köpüklerinden verirler:)

- Su

- Gıda boyası

Bardakta Fırtına Nasıl Yapılır?

- Bardağın yarısını suyla dolduruyoruz.

- Üstüne traş köpüğü sıkıyoruz ve köpüğü düzeltiyoruz.

- Gıda boyasını ise kaşık kaşık döküyoruz.

Nasıl Böyle Oluyor?

Bu deneyde aslında atmosferi ve bulutları, su ve köpükle yapay olarak oluşturuyoruz. Bulutlarda bir seviyeye kadar su buharı biriktiriliyor. Belli bir yoğunluk sonrasında ise yağışlar başlıyor. 

Biliyor musunuz Dünya’da her saniye 17 milyon ton su buharlaşır ve aynı miktarda su yağış olarak dünyaya düşer. Allah’ın kurduğu bu denge acayip büyük değil mi?

İşte bizi seven ve ihtiyaç duyduğumuz şeyleri yaratan Allah, dünyada çalıştırdığı su döngüsü ile hem bize ve canlılara içme suyu veriyor, hem de yeryüzünü çöl olmaktan kurtarıyor. Bunun için yağmurların değerini bilen büyüklerimiz, “Allah’ım sana yağmurların damlaları adedince şükürler olsun” diyerek Allah’a teşekkür etmişler. Haydi biz de bu iyilikleri için Rabbimize şükredelim.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!