Kuran'ın, Evrenin Genişlediğini Haber Veriyor, Biliyor musun? / Kuran'ın Bilimsel Mucizeleri

İslamiyet Bilim Genel Kültür

Merhaba arkadaşlar; bu aydan itibaren sizlerle yüce kitabımız Kur’an’ın bilimsel mucizelerine dair bir yazı dizisine başlıyoruz. 

 

Kur’an’ın evrenin genişlemesini haber verdiğini biliyor muydunuz?

Bu ilk yazımızda Kur’an’ın, evrenin genişleyen bir yapıda olduğunu haber vermesinden bahsedeceğiz.

1900’lü yıllara kadar bilim dünyasında evrenin durağan bir yapıda olduğu düşünülüyordu. 1900’lü yılların başlarında, Rus fizikçi Alexander Friedmann ve Belçikalı evren bilimci Georges Lemaitre evrenin sürekli hareket ettiği fikrini ortaya attılar.

Bu iddialarını, 1929 yılında gözlemsel olarak da ispatladılar. Amerikalı astronom Edwin Hubble kullandığı dev teleskopla uzayı incelerken, gezegenlerin, yıldızların ve galaksilerin sürekli olarak birbirinden uzaklaştığını keşfetti. Uzaydaki cisimler sürekli olarak birbirlerinden uzaklaşıyorlardı. Bu da şu anlama geliyordu; evren sürekli olarak büyüyor ve genişliyordu.

Evrenin nasıl genişlediğini daha iyi anlamak için balon örneğini verebiliriz. Nasıl ki bir balonu şişirdiğimiz de üzerindeki noktalar birbirinden uzaklaşırsa, aynen bunun gibi evren genişledikçe gök cisimleri de birbirinden uzaklaşmaktadırlar.

Bilimsel olarak ancak 20. yüzyılın başlarında tespit ettiğimiz bu gerçek; Kur’an-ı Kerim’de bize 14 asır öncesinden net bir ifade ile haber verildi. O zamandaki bu ifade, Kur’an’ın insan sözü olamayacağının apaçık bir göstergesidir. Ve ayrıca bir Kur’an mucizesidir.

Zariyat Suresinin 47. âyetinde Âlemlerin Sahibi Allah şöyle bildirmektedir: 

“Biz göğü kudretimizle bina ettik ve şüphesiz biz onu genişletiyoruz.”

Yorum Ekle

Bu ilginç bilgiyi sen de arkadaşlarınla paylaş...

Neler düşündüğünü altta sana ayrılan alana yaz ve çevrenle paylaş...

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!