Uykuda Hareket Etmenin Önemi ve Bir Kur'an Mucizesi / Kuran'ın Bilimsel Mucizeleri

Canlılar Âlemi İslamiyet Bilim Genel Kültür

Selamun aleyküm arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlerle uykuda hareket etmenin öneminden ve Kuran’da bu konuyla ilgili bir ayetten bahsedeceğim.

Kuran’da bahsi geçen Ashab-ı Kehf kıssası pek çok gerçeğe işaret etmektedir. Bunlardan birisi de uykuda hareket etmeyle ilgilidir. Kehf Suresinin 18. ayet-i kerimesinde şöyle buyrulmuştur:

“Sen onları uyanık sanırsın, halbuki onlar uykudadırlar. Biz onları sağ ve sol yana çeviriyorduk.” (Kehf Suresi, 18)

Bu ayet-i kerime, üç yüz yıl uykuda kaldıkları bildirilen Ashab-ı Kehf’den bahsetmekte ve Allah-u Teâlâ’nın onların bedenlerini sağ ve sol yanlarına çevirdiğini bildirmektedir.

Acaba “sağa ve sola çevirmek” ifadesinin ne önemi vardır ki, ayet-i kerimede özellikle bu detaydan bahsedilmiştir? Herhalde bu ifadenin bir önemi olmalıdır; çünkü içine önemsiz hiçbir şeyin olmadığı Kuran’da yer almış…

Şimdi bu sorunun cevabını öğrenelim: Uykuda sağa ve sola dönmenin hikmeti, faydası nedir?

Uykuda sağ ve sol tarafa çevrilmenin önemi çok yakın bir tarihte keşfedilmiştir.

Uzun süre aynı yatış pozisyonunda kalan insanlar ciddi sağlık problemleri ile karşılaşırlar. Kan dolaşımında komplikasyonlar meydana gelmesi, deride yaraların oluşması, yatılan yüzeye temas eden bölgelerde kanın pıhtılaşması gibi…

Uzun süre aynı pozisyonda yatıldığında meydana gelen yatak yaralarına “basınç yaraları” denir. Çünkü çok uzun süre aynı pozisyonda yatıldığında, vücudun belli bir bölgesine uygulanan sürekli basınç, kan damarlarının sıkışıp kapanmasına neden olabilir. Bunun sonucu olarak kan yoluyla taşınan oksijen ve diğer besinler deriye ulaşamaz ve deri ölmeye başlar. Bu durum vücutta yaraların oluşmasına sebep olur. Eğer bu yaralar tedavi edilmezse derinin katmanları, yağ ve kas dokuları ölebilir. Hatta hayati tehlikeye bile sebep olabilir.

Bu sebeple deri üzerindeki basıncı azaltmak için her 15 dakikada bir pozisyon değiştirmek en sağlıklısıdır. Mesela kendi kendine hareket edemeyen felçli hastalar da bu nedenle özel bir bakıma tâbi tutulurlar ve her 2 saatte bir başkasının yardımıyla hareket ettirilirler.

Herhalde bilim adamlarının yaptığı bu izahlardan sonra, ayet-i kerimede geçen “Biz onları sağ ve sol yana çeviriyorduk” ifadesinin hikmeti çok daha iyi anlaşılmaktadır. Evet bu ifade, ancak asrımızda keşfedilebilen bilimsel bir gerçeğe işaret etmektedir.

Elbette böyle bütün ilimlerin hülasalarını (özlerini) toplayan bir Kitap, bir insanın sözü olamaz. Bu kitap, ancak ve ancak her şeyi yaratan ve ilmi her şeyi kuşatan Allah-u Teâlâ’nın kitabıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed de Allah’ın Resulü ve Elçisidir. (sallallahu aleyhi ve sellem)

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!