Evren Bugünkü Haline Nasıl Geldi? / Kuran'ın Bilimsel Mucizeleri

Canlılar Âlemi İslamiyet Bilim Genel Kültür

Sevgili arkadaşlar, bu ay ki yazımızda evrenin bugünkü haline nasıl geldiğini ve Kuran’ın bu konuya asırlar öncesinden nasıl işaret ettiğini birlikte öğreneceğiz. 

Evrenin bu günkü halini nasıl aldığı konusu uzun yıllar bilim ve felsefe dünyasının en önemli araştırma konularından biri oldu. Bu konuda tarih boyunca birçok fikir ortaya atıldı.

Şu an ise bilim dünyası büyük oranda evrenin Big Bang yani Büyük Patlama ile meydana geldiğini düşünüyor. Bu fikir ilk kez 1920’lerde Rus kozmolog ve matematikçi Alexander Friedmann ve Belçikalı fizikçi Georges Lemaitre tarafından ortaya atılmıştır.

Bu teoriye göre, evrenin yaklaşık 14 milyar yıl önce aşırı yoğun bir enerjinin patlaması ile meydana geldiği savunulmaktadır. Daha sonra Big Bang denilen büyük patlamayla madde birbirinden ayrıldı, uzay dediğimiz alana yayıldı ve sonrasında da milyarlarca yılık bir sürecin sonunda bu günkü halini aldı.

Asrımızda ulaşılan bu bilgilere, Kuran’ın asırlar öncesinden işaret ettiğini söylemiştik. Evet, 19. yüzyılda ancak ulaşılabilen bu bilgiyi Kur’an bize 14 asır öncesinden haber vermektedir. Enbiya Suresi 30. ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyrulmuştur: 

“O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, göklerle yer birbiriyle bitişik iken biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?”

 

Bilim adamlarının asrımızda ancak keşfedebildiği bir olayı, asırlar öncesinden okuma yazma bilmeyen bir insanın keşfedebilmesi mümkün müdür? Haber vermiş ve asırlar sonra bu haberi doğru çıkmış ise bu şunu gösterir: Ya haber veren kişi bir dâhidir ya da ona kâinatı yaratan Allah haber vermiş, o da bizlere bildirmiştir. 

Dost ve düşmanın ittifakı ile Peygamberimiz Hz. Muhammed, insanların en doğru sözlüsü ve en ahlaklısıdır ama bir bilim adamı veya uzay bilimci değildir ve bunu kendi başıyla keşfedemez. Öyleyse bu apaçık gösterir ki, ona bu bilgileri Âlemlerin Rabbi olan Allah öğretmiştir. Bu bilgiyi okuduğumuz Kuran da Allah’ın sözüdür. 

Gelecek ay görüşmek üzere Allah’a emanet olun.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!