Ağaç / Kelimelerin Dünyasına Yolculuk

Kültür Edebiyat Çevremiz Felsefe

Acil durum numaralarını hepiniz bilirsiniz. En basitinden yangın olursa 110’u, polis için 155’i ararsınız eminim. Aramızda kalsın ama bazen ani duygu değişimlerinde ağaç isimlerini bilmek de çok işe yarar arkadaşlar.

Şaşkın gözlerle “Ağaç mı?” dediğinizi duyar gibiyim? Evet evet, ağaçlar diyorum. Korktuğunuzda, kızdığınızda, sevindiğinizde, üzüldüğünüzde ya da heyecanlandığınızda çok iyi bir arkadaştır ağaçlar.

Ağaçların var olma sebeplerini, dünyanın dengesindeki yerini illaki duymuşsunuzdur. Ama ben onları söylemiycem. Eskiden gökten geldiğine inanılırmış. İsmini ağmak, yani yükselmek fiilinden türeyerek alır. Yolculuğu göğe doğru olduğu içindir ki masallarda ayrı bir yeri vardır ağaçların. 

Adım gibi eminim ağaçların havayı temizlediğini, şehri ve sokakları serinlettiğini, dallarıyla bizi güneşin zararlı ışınlarından koruduğunu, başlı başına dünyanın gıdası olduğunu, aldıkları suyu fazlasıyla doğaya geri verdiklerini, dünyayı temizlediklerini, meyve verenlerini, meyvesizlerini, erozyon gibi büyük afetlere çare olduğunu okullardaki ders kitaplarından zaten ezbere biliyorsunuzdur. Ödevleriniz için yaptığınız araştırmalarda karşınıza çıkan bilgileri saymıyorum bile.

Peki, Allah’ın ağaçlara sadece varlıklarıyla bile ilaçlardan daha hızlı iyileştirebilme özelliği verdiğini duymuş muydunuz ya da penceresinden ağaç gören bir hastaya, ağaç görmeyen hastaya göre daha çabuk şifa verildiğini?

Ağaçlık ve alabildiğine yeşillik olan alanların, insanlardaki korku seviyesini azalttığını?.. Ağaçlarla temas hâlinde olanların daha çabuk iyileştiğini?.. Günümüzde birçok çocuğun derdi olan dikkat eksikliğine bile iyi geldiğini? Hele bir de ağaçlara sarılmak var ki başlı başına bir tedavi…

Ağaç deyip geçmeyin sakın, kollarınızı kocaman açın, bir ağaca sarılın ve ona içinizden ne geliyorsa anlatın çocuklar. Ola ki ulu orta bunu yapamam, çekinirim diyorsanız bir ağaç fidanı dikin, büyüklerinizden yardım isteyin, sorun, araştırın, bunun için uğraşın. Ağaçtan bir arkadaşınız olsun. 

Hani uzaktan gelen birini, daha görür görmez tanıdım dersiniz ya ağaçların da adlarını yapraklarından tanıyın.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Ihlamur, akçaağaç, servi, göknar, sedir, çınar, çam benim dostlarım olurlar. Peki, sizi saracak ağaçların adları nelerdir, sizin bölgenizde hangi ağaçlar yetişir; öğrenin ve bizimle paylaşın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!