Tilki İle Kuşun Dostluğu / Masal

Kültür Edebiyat

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber iken, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken; tıngır elek, tıngır felek, demişler, bu masalı şöyle anlatmışlar:

Bir zamanlar, Orman Diyarı’nda bir tilki ve bir kuş yaşarmış. Tilki, adı Rıfkı olan oldukça akıllı ve çevik bir tilkiymiş. Kuş ise adı Melodi olan küçük ve neşeli bir kuşmuş. Ormanın güzellikleri içinde, Rıfkı ve Melodi birbirlerine sevgiyle bağlı bir dostluk kurmuşlar. 

Günün birinde, ormanın diğer sakinleri arasında bir anlaşmazlık çıkmış. Hayvanlar arasındaki saygı eksikliği ormanın huzurunu bozmaya başlamış. Rıfkı ve Melodi, bu duruma karşı bir şeyler yapmaya karar vermişler. 

İlk olarak, ormanın her köşesine giderek diğer hayvanların sorunlarını dinlemişler. Birlikte çözüm bulmak için fikirler üretmişler. Rıfkı’nın akıllı zekası ve Melodi’nin neşesi, bir araya geldiğinde harika bir ekip olmuşlar.

Bir gün, Orman Diyarı’nın ortasında bulunan büyük bir çınar ağacının altında tüm hayvanları toplamışlar. Rıfkı, konuşmaya başlamış: 

— Sevgili arkadaşlar, bu orman hepimizin evi ve birbirimize saygı göstermek zorundayız. Eğer bir sorunumuz varsa, bunu konuşarak çözebiliriz. Herkesin duygularına saygı göstermek, huzurumuzu sağlamak için ilk adımdır.

Melodi de eklemiş: 

— Eğer birbirimizi anlarsak, daha iyi bir dünya kurabiliriz. Hep birlikte çalışarak, ormanımızı daha güzel bir yer haline getirebiliriz.

Rıfkı ve Melodi’nin sözleri diğer hayvanları etkilemiş. Hayvanlar birbirlerini dinlemeye ve anlamaya başlamışlar. İlk başta zorluklar yaşasalar da zamanla ortak bir anlayışa varmışlar. Orman Diyarı’nda yeniden barış ve uyum hâkim olmuş. Orman, bu sevgi ve saygı dolu atmosferle dolup taşmış.

Rıfkı ve Melodi, dostluklarını daha da güçlendirmişler. Ormanın her köşesinde sevgi ve saygıyla yaşamaya devam etmişler. Her hayvanın katkısıyla oluşan bu birlik, Orman Diyarı’nı daha güzel ve huzurlu bir yer haline getirmiş. Ormanın sakinleri, birbirlerine sevgiyle bakmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu anlamışlar ve birlikte yaşamanın, sevgi ve saygıyla dolu bir hayatın kapılarını aralamışlar.

Ve böylece, Orman Diyarı’nda bir zamanlar başlayan sorunlar, Rıfkı ve Melodi’nin liderliğindeki birlik ve beraberlik sayesinde son bulmuş. Hayvanlar arasında süren dostluklarıyla, Orman Diyarı daima mutlu ve huzurlu bir yer olarak kalmış.

Bu masal da burada bitmiş. Gökten üç elma düşmüş. Biri bana, biri sana, biri söyleyene…

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!