Ben Bir Sopa Çekirgesiyim

Canlılar Âlemi Bilim Genel Kültür

Merhaba arkadaşlar, beni tanıdınız mı?

Tanıyamadınız ise önce kendimi tanıtayım, daha sonra da özelliklerimi anlatayım. Benim adım sopa çekirgesi. Aslında ben bir böceğim.

Bazı türlerimizin boyu 2,5 cm iken bazı türlerimizin boyu 55 cm kadar olabilmektedir. Allah bizi avcılarımızdan gizlenme konusunda uzman olarak yaratır. Ağaç dallarında ölü dallar ya da yeşil sürgünlere benzer şekil alarak avcı olan diğer hayvanlar tarafından fark edilmeden sessizce bekleriz. Madagaskar’da yaşayan bir türümüz dikenli bir bitkiye benzediği için düşmanlarımız ve avcılarımız bize kolay kolay yaklaşamazlar. Çoğunlukla yağmur ormanları ve balta girmemiş ormanlarda yaşarız.

Sopa çekirgeleri olarak üç binden fazla türümüz vardır. Ağaç ve çalı yaprakları ile dutsu meyveleri yiyerek besleniriz.

Bizler dişi çekirgelerin bıraktıkları yumurtalardan eşeysiz olarak üreyebiliriz; bazen de döllenmiş yumurtalardan üreyebiliriz. Her iki üreme şeklinde de yumurtadan çıkan nimf adı verilen yavrularımız birkaç defa deri değiştirdikten sonra erişkin hale gelir. Ömrümüz birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir.

Kuşlar, küçük sürüngenler ve kemirgenler için iyi birer besin kaynağı oluruz. Ancak, Allah’ın bize verdiği gizlenme kabiliyeti sayesinde sivri diken şeklinde görünebiliriz, kötü kokulu veya yakıcı kimyasal sıvılar püskürterek ya da tıslama sesi çıkararak düşmanlarımızdan korunabiliriz.

Okullar da açıldı. Sakın derslerinize çalışmayı, helal ve sağlıklı gıdalarla düzenli olarak beslenip, dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Kalın sağlıcakla.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!