Ben Kaplan: Bizi Koruyun, Bize Merhamet Edin

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

Merhaba arkadaşlar, ben Kaplan Tiger. Aslanlar, çitalar, leoparlar ve jaguarlar ve hatta ev kedileri ile akrabayım. Çünkü biz kaplanlar, kedigiller ailesine mensubuz. Gösterişli ve haşmetli bir vücut yapımız vardır. Doğuştan avcı olarak yaratılırız. Çita hariç gece karanlık çöktükten sonra avlanırız. Dünyanın en hızlı koşucusu olan çitalar ise saatte 100 kilometre hızla koşarak gündüzleri avlanırlar. 

Ben ve arkadaşlarım ormanlarda ve doğal ortamlarda yaşarız. Biz tabiatta Rabbimizin yerleştirdiği nadide ve kıymetli birer mücevher gibiyiz. 

Kaplanların, en büyük ve en tehlikeli kedi türü olduğunu biliyor muydunuz? Asya’nın tropik yağmur ormanlarından Sibirya’nın doğusuna kadar dağılım gösteririz. Şu an bütün dünyadaki sayımız beş binden daha az.

Allah’ın biz kaplanların gözlerine verdiği özellik ile geceleri insanlardan altı kat daha keskin görebilirim. 

Çok hassas bir duyu organı olarak yaratılmış olan bıyıklarım ile havadaki titreşimleri ya da hareketleri kolayca algılayabilirim. Bu özelliğim sayesinde geceleri yol alabilir ve avımı bulabilirim. 

Bize verilen işitme duyusu o kadar keskindir ki, yaprakların hışırtısı ile çimenlerin üzerinde hareket eden bir hayvanın sesi arasındaki farkı ayırt edebiliriz. Kızdığımızda ya da bir başka kaplana seslenmek istediğimizde farklı sesler çıkarırız. Ayrıca, duruma göre kükreyebilir ya da hırlayabiliriz. Kükrememiz üç kilometre öteden bile işitilebilir.

Her kaplanın birkaç kilometreden oluşan yaşama alanı vardır. Yaşama alanlarımızı idrarımız ile işaretleriz. Bir kaplan, kendi bölgesinde başka bir kaplan olup olmadığını idrar kokusundan kolayca anlayabilir. Böylece bir kaplan başka bir kaplanın yaşama alanına girmemeye özen gösterir. 

Sevgili arkadaşlar, günümüzde kaplanların nesillerinin yok olma tehlikesi altında olduğunu biliyor muydunuz? 

Kaplanlar gibi aslanların ve daha birçok yaban hayvanının nesilleri de tehlike altındadır. Günümüzde pek çok hayvan, insanlar tarafından vahşice öldürülüp, bazı vücut parçaları satılıyor. Mesela, filler dişleri için, gergedanlar boynuzları için, kaplanlar kürkleri için, timsahlar ve yılanlar derileri için vahşice öldürülmektedir. Misk geyiği bir miktar misk yağı kokusu elde etmek için katledilmektedir. 

Sevgili arkadaşlar! Bizi koruyun, bize merhamet edin. Çünkü Allah, ancak merhametli kullarına rahmet eder.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!