Dünya'da Ne Var Ne Yok?

Çevremiz

Şu an bir gezegenin üzerinde yaşıyoruz ve yaşama elverişli olduğunu bildiğimiz tek gezegen burası. Yani evimizin değerini iyi bilmeliyiz.

Bu sayfada, Dünya’nın ekolojik dengesini bozmamak, çevremize karşı daha duyarlı olmak, dünyada beraber yaşadığımız canlılara ve dolayısıyla kendimize zarar vermemek için neler yapabiliriz gibi konuları araştıracağız.

Şimdi üzerinde konakladığımız Dünya gezegeninde kısa bir tur yapalım.

 

ZARARLI IŞINLARI TUTAN, 

FAYDALI IŞINLARI GEÇİREN BİR PERDE

Atmosferde, yerden 50 km yukarıda bir ozon tabakası vardır. Allah bu tabakaya çok ilginç bir özellik vermiştir: Ozon tabakası, bizlere zararlı olan ışınları tutarken, faydalı ışınları geçirir. Bu çok acayip bir özelliktir; çünkü normalde kuvvetli olan zaralı ışınlar geçmesi gerekirken tam tersi zayıflar ozon tabakasını geçmekte, kuvvetliler geçememekte… Zaten böyle olmasa hiçbir canlı yaşayamazdı.

 

ATMOSFER TABAKASI

Dünyamıza onu eşsiz kılan bir özellik de verilmiştir: etrafını tamamen kaplayan gaz tabakası, yani atmosfer. Atmosferde miktarı değişmeyen gazlar: %78 Azot, % 21 Oksijen ve %1 diğer gazlar (Neon, Argon, Helyum, Kripton, Hidrojen). Bir de miktarı değişen karbondioksit ve su buharı var.

 

YEŞİL TABAKA

Bizler nefes aldığımızda oksijen alıp, karbondioksit veririz. Tüm canlılar böyle olsaydı oksijen kısa sürede biter, canlılık yok olurdu. İşte Allah, bitkileri karbondioksit alıp oksijen verecek şekilde yaratmıştır ki, atmosferin dengesi bozulmasın. Bunun için dünyanın yeşil tabakası çok önemlidir.

 

SU TABAKASI

Su tabakası yaşayabilmemiz için olmazsa olmazdır. Su, tüm evrende buhar ve buz olarak bulunur. Bildiğimiz kadarıyla sadece dünyada sıvı haldedir. Rabbimiz bize gerçekten çok ayrıcalıklar tanıyor. Allah’a, bize yaptığı tüm iyilikler için çok teşekkür ediyoruz.

 

IŞIK KAYNAĞIMIZ GÜNEŞ

Güneş ve Dünya arasındaki uzaklık, tam ihtiyacımız olan kadardır. Rabbimiz Güneş ile dünyamız arasındaki uzaklığı her an bizim için dengede tutar: ne bizi pişirecek ne de donduracak bir uzaklık… Bu sayede rahatça yaşarız ve etrafta fink atarız.

 

SU DÖNGÜSÜ İLE TEMİZLİK

Güneş suyu ısıtır, su buharlaşır ve ardından yere yağmur olarak iner; bu bir döngü olarak sürekli devam ettirilir. Allah öyle harika bir sistem kurmuştur ki, bu su döngüsü sistemiyle, hem iklimler ve hava olaylarını yaratır, hem de kirlenen sular ve çevre temizlenir.

Yorum Ekle

Dünyamızı tanıyalım!..

Haydi sen de bu yazıyla ilgili düşündüklerini yaz! Ardından çevrenle paylaş ve beğenileri topla… Ama unutma, en çok beğeniyi alan yorum, en üstte olacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız

4 yorum

1
ZK

Zeynep Tuna Kıyıcılar

1 yıl önce

Dünyada ne var ne yok

0
RK

Ramazan Kaya

11 ay önce

Dünya denilen misafir hanemizinde 3/2 su, düyaya misafir olarak gönderilen biz insan vücudununda 3/2 su çünkü ustadı bir.

0
ZK

Zeynep Tuna Kıyıcılar

1 yıl önce

Yeşil tabakaya çok şaşırdı

0
ZK

Zeynep Tuna Kıyıcılar

1 yıl önce

Hkhjhjhjhjhjhjkjjjjjjjjjkhjhjhjhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjk hjk Hjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhkkhjkhjjhjjjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkhjkjkh