Çok Okuyan mı, Çok Gezen mi, Yoksa Çok Soran mı En Doğruyu Bilir? / Haydi Testi Çöz

Hep sorulan bir soru vardır sevgili arkadaşım. Küçüklüğümden beri duyarım:

“Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi?”

Sorunun tek bir cevabı olmasa gerek. Bana göre “yaptığını en iyi şekilde yapan” bilir. 

Geziyorsa gezmenin hakkını vermeli insan, bastığı toprağın hikayesini bilmeli. Okuyorsa da okumanın hakkını vermeli. Yarım kalmamalı kitaplar, masada, kitaplıkta kalmamalı. Altını çize çize derinlemesine okumalı…

Hazır tatildeyken seninle de bir değerlendirelim bakalım. Sen okuyarak mı öğrenirsin, gezerek mi, yoksa konuşarak, sorarak mı?

 

1) Öğretmeniniz Afrika’da bir kabileden bahsetti. Afrika… Hep ilgini çekmiştir.

A) Evde ilk işin kitaplığını devirmek oldu. Afrika içerikli kitapları, dergileri yere dizdin, sen de uzandın. İlgiyle incelemeye başladın.

B) Zor bir hayal gibi ama neden olmasın? Farklı bir kültürü görmek muazzam olurdu. Annenin telefonunu aldın, Google’a yazdın: “Afrika’ya nasıl gidilir?”

C) Hemen parmak kaldırdın, öğretmeninden Afrika’daki o kabileyi daha ayrıntılı anlatmasını istedin.

 

2) Bir söylentiye göre arılar kilometrelerce uzağa gidip, tekrar döndüklerinde kendi kovanlarını bulabiliyorlarmış.

A) Aaa evet bunu okumuştum. Hatta gittikleri zaman kovanlarının yerini değiştirirsen, döndüklerinde bulamıyorlar. Dur bak şu kitapta ayrıntılı yazıyor.

B) Öyle mi dersin? Bir yandaki kovana girmediklerinden nasıl emin olabiliriz ki? Evimize yakın bir köyde arıcılık yapılıyor, gidip gözlemlemem gerek. 

C) Benim dedem arıcılık yapıyor. Onu bir arayayım.

 

3) Parkta arkadaşlarınla koştururken müsaade istedin. Nefes nefese eşyalarının olduğu yere gittin. Tam su içecektin ki bir teyze uyardı: “Terli terli su içme evladım!”

A) Ah teyzee, bilim bunu yalanlayalı çok oldu. Terliyken sıvı kaybettiğimiz için daha çok suya ihtiyaç duyarız. Su içmenin tam zamanıdır yani. En iyisi yarın teyzeye kitaptan doğrusunu göstereyim.

B) Yoo, ben buna inanmıyorum. Bizim köyümüz Mersin’de. Mersin çok sıcak bir yer. Oradaki tüm çocuklar suyu terli terli içer. Bir kere bile bu yüzden hasta olduklarını görmedim.

C) Olabilir mi gerçekten? Ama çok susadım. Neyse şimdi teyzeye karşı gelmeyeyim. Biraz sonra içerim suyumu. Neyse ki dayım doktor, ona bir sorayım bu meseleyi.

 

4) Ailecek piknik yaparken, masanızın ortasına bir yusufçuk kondu. Abin dedi ki: “Ne kadar uzun bir kuyruğu var. Bu kuyrukla düzgün uçamaz ki!”

A) Ah abii, bilmeden yorum yapma merakın beni şaşırtıyor. Arkadaş dergisinin mayıs sayısına tekrar bakalım seninle, orada yusufçukları örnek alarak üretilen helikopterlerden bahsediyordu.

B) Hımm, ilginç. Hemen büyütecimi çıkartayım. Sevgili yusufçuk, seni biraz takip etmem gerekiyor.

C) Dalgın dalgın yusufçuğa baktın. Kuyruğu uzun gerçekten. Hemen babana döndün, “Baba, sen de mi abim gibi düşünüyorsun?”

 

5) Minik bir sebze bahçesinin bakımını sana verselerdi ne yapardın?

A) Hemen her sebze için bir bakım kılavuzu hazırlardım. Her birinin ihtiyacı farklı neticede. Birkaç başucu kitabına ihtiyacım olurdu.

B) Bahçe versinler de hangi bölgede bu bahçe? Akdeniz’de mi, yoksa Karadeniz’de mi? Doğu mu, batı mı? Önce geniş bir bölge taraması yapmam gerek. En verimli şekilde hangi sebzeler yetişiyor? Sonra kendi bahçemdeki sebzelere göz gezdirebilirim. 

C) Daha önce bahçenin bakımını kim yapmış? Ondan tüm bilgileri öğrenirdim.

 

Gel bakalım arkadaşım, neticeyi beraber yorumlayalım:

Eğer A şıkkı çoğunluktaysa; tam bir kitap kurdusun demektir. Şehrindeki birkaç kütüphaneye üye olup, araştırmalarını orada yapabilirsin. Ahh, ben kime tavsiye veriyorum? Tabi ki sen bunu zaten yapıyorsundur.

Eğer B şıkkı çoğunluktaysa; fotoğraf makineni boynuna asıp, güneş gözlüğünü takıp gezmeye çıkmaya ne dersin? Gezmek, gözlemlemek senin işin. Çok uzaklara gitmeyi de bekleme. Hemen evinin önündeki ağaç, yol kenarında açan çiçek çok şey öğretecek sana.

Eğer C şıkkı çoğunluktaysa; çevrendekilerin fikirlerine çok kıymet veriyorsun demektir. Tecrübelere değer vermek, işi ehline sormak güzel bir haslet doğrusu. Pek çok insan bu kısmı eksik bıraktığı için başarısız girişimlerde bulunabiliyor. İnsan, insana çok şey öğretir. Eminim sen de insanlara hem öğretiyorsun, hem de onlardan öğreniyorsun.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!