Siyah Beyaz ve Renkli Fotoğraf

Fotoğraf Hobi / Eğlence Genel Kültür

Merhaba arkadaşlar, renkli fotoğraf makineleri icat edilmeden önce fotoğraflar hep siyah beyazdı. 

Önceleri bir fotoğraf, ışığa duyarlı kimyasallarla kaplı kağıtlara çekiliyordu. Yani sadece bir fotoğraf elde ediliyordu. 

Çocukluğumuzda şehrin merkezinde birkaç tane şipşak fotoğrafçı caddenin bir köşesine kurduğu üç ayaklı fotoğraf makinesinin siyah örtüsü altına girerek fotoğrafı çeker ve direkt fotoğraf makinesi içerisinden bir negatif film çıkarır ve bundan da pozitif yani normal fotoğraf baskı yapardı. Bunlar elbette ki siyah beyazdı.

Sonraları ise fotoğraf filmlerinin keşfedilmesiyle, fotoğraf filmlerinden tekrar tekrar fotoğraf basılması mümkün oldu.

O zamanlar sadece bir zorunluluk olan siyah beyaz fotoğraf, şimdilerde ise sanatsal bir fotoğraf olarak görülüyor. 

Peki renkli fotoğrafların keşfedilmesi nasıl oldu? 

Şöyle düşünüldü: Mademki fotoğraf ışıkla resim yapmaktır ve ışığın içerisinde bütün renkler vardır. O halde biz de bu renkleri yakalarız. 

Sonraları ise biraz fizik, biraz kimya hokus fokus işte otofokus. Bu da mı ne? Bunu da başka bir sayıda anlatayım.

 

 

Dijital baskı sistemleri yani bilgisayar yazıcıları çıkmadan önce fotoğraflar fotoğraf stüdyolarında karanlık bir odada basılıyordu. Önceleri tek bir lamba ile çalışır ve sadece siyah beyaz baskı yapılabilirdi. Sonra üzerinde yeşil, kırmızı ve mavi üç lambası bulunan renkli baskı yapan agrandisörler geliştirildi. Bizim resim yaparken kullandığımız üç ana renk; sarı, kırmızı ve mavi renkten farklı olarak, fotoğrafçılıkta ana renk olarak yeşil, kırmızı ve mavi kullanılıyordu. Bunlar işin içine girdikçe ilginç olan, zevk veren konular. Merak ediyorsunuz ama fotoğrafla ilgili başka konuları da gelecek sayımızda görelim inşaallah.

 

Yorum Ekle

Siyah beyaz fotoğraf gördün mü? Renkli fotoğrafla arasında ne fark var sence?

Telefon ya da tabletinle siyah beyaz bir fotoğraf çek ve alttaki senin yerine yükle. Ardından paylaş, herkese maharetini göster:)

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!