Davulotu / Bitki Uzmanının Notları

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

DAVULOTU (TORDYLIUM)

KÜNYE

Takım: Apiales / Maydanoz takımı

Aile: Apiaceae / Maydanozgiller ailesi

Bilimsel adı: Tordylium apulum L.

Türkçe adı: Davulotu, Kafkalida, Boncukotu, Geyikotu

Davulotu, doğal olarak Avrupa ve Batı Asya’da yayılış gösterir. Özellikle kayalık alanlar, tarlalar ve yol kenarında görülür.

Bitkinin boyu 10-50 cm arasında değişir. Tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi diktir ve boyuna çizgilidir.

Taban ve gövdenin alt yaprakları yüreksi ilâ yumurtamsı şekillerdedir. Üst gövde yaprakları ise basit ilâ lopluya kadar değişebilir.

Küçük şemsiye biçiminde olan çiçek kümelerinde 10-15 arası çiçek bulunur. Çiçekler beyaz renklidir. Çiçeklenme Nisan-Mayıs ayları arasındadır.

Boncuklara benzeyen meyveler dairesel ve düz şekillidir, genellikle 5-8 mm uzunluğundadır.

 

Biliyor musunuz?

Tordylium kelimesi, Antik Yunanca “dönen torna” anlamına gelir. Meyvelerin yuvarlak biçimlerine ve kenarlarının oyuk olmasından dolayı bu isim verilmiştir.

Şimdi Size Sorayım:

Çiçek ve meyveler neden bu kadar sanatlı ve süslü yaratılmışlardır hiç düşündünüz mü?

Sonsuz ilim ve hikmet sahibi Allah, tüm varlıkları yaşadıkları ortama uygun şekillerde yaratmıştır. Şu kâinatın yaratıcısı, bitkileri acayip şekillerde yaratıp, mükemmel süslemelerle süslendirip, güzel kokularla kokulandırarak, akıl ve şuur sahibi mahlûkatının, özellikle biz insanların dikkatlerini çekiyor. Bunlardaki sanatlara bakıp hayatımıza uygulamamız için bizlere tüyolar veriyor. Bunları görenlerin ibret alıp düşünmelerini istiyor.

Güzellikleri yaratıp da onları seyredecek gözler yaratmamak, her şeyi hikmetle yaratıp da onları düşünecek akıllar yaratmamak, hakikate de hikmete de uygun olmazdı değil mi arkadaşlar?

Öyleyse çevremizdeki güzellikleri yaratan Allah’ı bu güzel sanatlarıyla tanıyalım, bize bunlarla verdiği mesajları anlayalım…

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!