Saat Çiçeği / Bitki Uzmanının Notları

Canlılar Âlemi Çevremiz Hobi / Eğlence Bilim Genel Kültür

KÜNYE

TAKIM: 

Malpighiales

AİLE: 

Passifloraceae - Çarkıfelekgiller

BİLİMSEL ADI: 

Passiflora

TÜRKÇE ADI: 

Çarkıfelek, 

Saat çiçeği

Çarkıfelek (Passiflora) bitkisinin ana vatanı Güney Brezilya ve Kuzey Arjantin’dir. Asma ya da sarmaşık tipinde bir bitkidir. At arabası ya da değirmen çarkını andıran çiçeklerinden dolayı Türkçe’de “çarkıfelek” olarak adlandırılmıştır. Farsça’da ise saate benzerliğinden dolayı “saat çiçeği” de denilmektedir.

Çarkıfelek bitkisinin yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli iri çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renklerdedir. Bu güzel görünümünden dolayı park ve bahçelerimizde süs bitkisi olarak değerlendirilir. 

Çarkıfelek’in Rahatlatıcı Özelliği: Passiflora’nın meyvesi; vitaminler ve protein açısından zengin yaratılır. Ayrıca çarkıfelek bitkisi tıbbi özelliği olan şifalı bir bitkidir. İçerdiği şifalı maddelerden dolayı rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Gerginlik ve endişelilik hallerini de giderir, sinirleri yatıştırır. Bu nedenle bu bitkiden elde edilen şifalı maddelerden yapılan ilaçlar eczanelerde satılmaktadır.

Çarkıfelek Çiçeğindeki Harika Sanat: Çarkıfelek’in o rengarenk güzel çiçekleri süslü bir saate benzetilir. Dolayısıyla Passiflora çiçekleri, insanı büyüleyen güzellikte  harika sanatlı eserlerdir. Aslında yeryüzündeki her bir varlık böyle bir sanat eseridir. Her sanat eseri de bizlere, sanatkârı olan Allah’ı tanıtır.

Buna Dikkat: Bitkinin yaprak, çiçek ve meyveleri yenmemelidir.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Bu bitkiyi daha önce gördün mü? Fotoğrafını çekip, düşüncelerini yazabilir ve altta senin alanında paylaşabilirsin...

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!