Karahindiba / Bitki Uzmanının Notları

Canlılar Âlemi Çevremiz Sağlık Bilim Genel Kültür

 

KÜNYE

Takım: Asterales / Papatya takımı

Aile: Asteraceae / Papatyagiller ailesi

Bilimsel adı: Taraxacum officinale

Türkçe adı: Karahindiba, Hindiba

 

Karahindiba (Taraxacum officinale) Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da doğal olarak yayılış gösteren çok yıllık otsu bir türdür. 

Bitki 40 cm’ye kadar boylanabilir. Bitki gövdesi sütsü bir özsuyuna sahiptir. Yapraklar tabanda olup 5-45 cm uzunluğunda ve ters mızraksı, dikdörtgensi ya da ters yumurtamsı şekillidir. Sarı renkli çiçekleri gövdenin uç kısmında yer alır ve her gövdede tek bir çiçek başı bulunur.

Nisan ve mayıs aylarında tüm çayırlarda, yol kenarlarında ve bahçelerde yayılış gösterir. Bu çiçekler ilk bahardan sonbahara kadar kalır da sonra baharın gelişi ile bu sarı çiçek üzerinde tohumlarının bulunduğu beyaz ve pofuduk bir hal alır.

 

Biliyor musunuz?

Bitkinin cins adı Arapça “yoksul otu” anlamına gelir. Bitkilerin kıtlık zamanlarda tüketilebilir olmasına işaret eder. Bitkiden bu isimle ilk bahsedenler Râzî ve İbn-i Sînâ’dır. İkinci bir görüşe göre Antik Yunanca “hastalık devası” anlamına gelmektedir. Karahindiba, çok eski çağlardan beri yaygın olarak bilinen ve kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tür adındaki “officinale” kelimesi Latince “tedavi edici” anlamına gelir.

 

Düşünelim: 

Her şeyi en uygun şekilde yaratan Allah, her bitkiyi tohumlarını yayabileceği uygun bir yapıda tasarlamıştır. Karahindiba gibi rüzgârla yayılan bitkilerin tohumlarında da havada uçmayı kolaylaştırmak için kanat, paraşüt veya hava keseleri bulunmaktadır.

Karahindibanın sarı çiçeği solduktan ve kuruduktan sonra yüzlerce tüysü tohuma dönüşür. Bu tüysü tohumların üst kısmı paraşüte benzer. Allah bu paraşüt yapıyı, tohumun havada ilerlemesini kolaylaştıracak şekilde yapar. Böylece hava ile çok uzak mesafelere taşınabilirler. Bu aynı zamanda çocukların eğlenmeleri için de onlara fırsat verir.

Haydi şimdi sizler de derin bir nefes alarak tüm gücümüzle karahindibanın tüysü-paraşütsü tohumlarını gökyüzüne üfleyip hayranlıkla tohumların havada süzülüşünü izleyin.

 

***

 

ETKİNLİK:

Haydi bir hindiba bitkisi bulup olgunlaşmış tohumlarını üfleyin. Sizin bu nefesinizle uçuşan tohumlardan, Allah yeryüzünde yeni güzellikler yaratsın.

Yorum Ekle

Haydi sen de bir bitki uzmanı ol!

Çevrende karahindiba bitkisi bul ve onun fotoğrafını çek, altta senin alanına yükle ve paylaş. Bitki uzmanı olduğunu herkese göster.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!