Bayram / Kelimelerin Dünyasına Yolculuk

Sağlıklı bir hayatı olana nefes alabilmek bile bayramdır. Kitaplar “bayram” kelimesi için neşe, sevinç eğlence günüdür diye yazar. Aynı yerde doğmuş büyümüş, beraber çocukluklarını geçirmiş olanların ayrı ayrı diyarlara göçüp yıllar sonra bir araya geldikleri gündür bayramlar. Bayram “özel olarak kutlanan gün” anlamına gelir.

İslamiyet Kültür Edebiyat Hobi / Eğlence Genel Kültür

Sağlıklı bir hayatı olana nefes alabilmek bile bayramdır. Kitaplar “bayram” kelimesi için neşe, sevinç eğlence günüdür diye yazar. Aynı yerde doğmuş büyümüş, beraber çocukluklarını geçirmiş olanların ayrı ayrı diyarlara göçüp yıllar sonra bir araya geldikleri gündür bayramlar. Bayram “özel olarak kutlanan gün” anlamına gelir.

Bizim de millî ve dinî bayram diye kutladığımız özel günlerimiz vardır. Onlardan birisi, şimdi yaşadığımız Ramazan bayramı. Onun içinde biraz tebrik, biraz zafer, biraz muhabbet biraz vefa saklıdır. Niye mi?

Bayram sabahı cami çıkışında tokalaşan eller “böylesi mübarek bir ayı oruçla ne de güzel geçirdin” diyerek tebrik etme görevini üstlenir.

Bayramda artık oruçların teravihlerin sevabını almanın, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmanın vaktidir. Eğer hakkı verilmişse Ramazan Bayramı bir zafer günüdür.

Küçükler, büyüklerin ellerini öperler öpmesine de bu sırf saygıdan değildir. Çocuklara bir ay boyunca Ramazan ayını sevdirmek için ne uğraşlar vermiştir o eller. Canımızın çektiği ne varsa iftar sofralarına getirmek için çalışıp didinen ekmek parası kazanan o eller, aile bireylerinin fitresini, zekatını hesaplayarak sağ elin verdiğini sol ele göstermeden ulaştırmak için uğraşmış o eller, yeri gelmiş iftara, sahura yemek pişirmiş, yeri gelmiş Kur’an sayfalarını çevirmiş, yeri gelmiş minik oruç kahramanlarına hediyeler hazırlamış, bazen Karagöz oynatmış, bazen çocuklarla birlikte ihtiyaç sahiplerine kumanya hazırlamış, tatlı uykusundan zar zor uyananları sahura sırtları okşayarak uyandırmış o eller… Kim bilir daha neleeer neler… 

Bunca güzel işin üstesinden gelmiş olan eller bir bayram sabahı öpülerek alına konmuş çok mu?

...

Bayram günü çocuklar en güzel giysilerini giyip yollara dökülür. Komşuları dolaşıp türlü türlü şekerler toplarlar. Kimileri şeker, kimisi mendil verir. Yoksullar, düşkünler yaşlılar böyle zamanlarda daha çok hatırlanır. Bir küçük iyiliği geçmişin hatta en az üç defa selamlaşmış olanın hali hatırı sorulur.

Arife günü geçmişlerimiz kabirlerinde anılır, dualar edilir. Bu vefadır. 

Bayramda Müslümanlar kaynaşır, birbirine sarılır, küsler barışır, mümkünse barıştırılır. Bayramlar muhabbet sağlar, uzun süredir görüşmeyenleri birbirlerine kavuşturur. Neşe sevinç kaynağıdır.

Daha çok tatil, dinlenme, yaşanılan ortamdan uzak yerlere gitme olarak bilinse de aslında bayram budur. Bunları size öğretmek de biz büyüklerin görevidir.

Bayram sabahları bütün ailenin o sıcacık kahvaltı masası etrafında buluşması ile muhabbet çoğalır. Dost ve akrabaların ziyaretleriyle şenlenir ortalık. Bazı cami avlularında topluca yemekler verilir. Gençler yaşlıların ellerini öper onların hayır dualarını alırlar. Ağızlara hoş gelen şeker şerbetler ikram edilir. Bir ay boyunca tutulan orucun mükafatıdır Ramazan bayramı. Güler yüzün kimseden esirgenmediği gündür.

Haydi sen de koş en temiz ve en güzel giysilerini giy ve gülümse, ellerini öp büyüklerin, tebrik et arkadaşlarının bayramlarını.

Ya sen bayramın nasıl olsun istersin? Bol şekerli mi, bol dinlenmeli mi yoksa bol gezmeli mi? Sana bir şey diyeyim mi; bence en güzeli sevdiklerinle ve ailenle olduğun her anı bir bayram bilmektir. Hepinize İYİ BAYRAMLAR dilerim.

***

MANİ

Şeker şeker şerbetler

Çikolata dolsun her yer

Harçlık veren elin

Cennet olsun yerin

***

ETKİNLİK:

Sizlere bayramla ilgili birkaç etkinlik fikri vereyim ister misiniz? 

Mesela apartmandaki komşularınızla başlayın işe; yakın mesafedeki yakınlarınıza yürüyerek gidebileceğiniz kim varsa… Kapılarının önlerine ya da posta kutularına, faturaların konulduğu bölüme kendi ellerinizle özene bezene hazırladığınız tebrik kartınızı bırakıverin. 

Emin olun bu tebrik kartlarını alanları çok mutlu edeceksiniz. 

 

ETKİNLİK:

Bu etkinlikte annenizi de işin içine dahil edin. Uygun kumaşlardan bir mendil büyüklüğünde parçalar kesip, türlü türlü mendiller hazırlayın. Bunların içine bayram şekerleri de koyabilirsiniz. Ve bu hediyeleri, sizinle bayramlaşmaya gelen çocuklara armağan edin. (Benim hazırladığım hediyeler bunlar; bakalım hangi arkadaşlara nasip olacak:)

 

ETKİNLİK:

Ailesi yanı başında olan için bayramlar çok daha şenliklidir, ya olmayanlar? Mutlu olmaya başkalarını sevindirmekle başlamak gerek. Çocukları en çok sevindiren şeyin harçlık, şeker, çikolata olduğunu hepimiz iyi biliriz. Annesiz babasız kalmış çocukların da bayramı olduğunu düşünerek belki hazırladığımız bu mendillerin yanına bazı şeyler de ekleyerek Çocuk Esirgeme Kurumlarına götürebilir, içimizdeki bayram coşkusunu başka gönüllere de taşıyabiliriz.

Kaç yaşında olursak olalım düşünülmek değer verilmiş olmak her insana iyi gelir. Yaptığınız her iş her canlıya iyi gelsin bayramlarınız iyilikle dolsun ve Ramazan bayramınız mübarek olsun çocuklar. 

HAYDİ öyleyse iş başına:)

***

MANİ:

Mendiller sıra sıra

Dizildi sağa sola

Aman bayram sabahı

Benimki dolu ola

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Bayramda ailecek çekildiğiniz bir bayram fotoğrafınızı alttaki yerine yükle. Sonra da uzaktaki akrabalarına gönder. Haydi :)

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!