Bulut Yapıyoruz / Acayip Faaliyet Var!

Hobi / Eğlence Bilim Genel Kültür

Bulutları tanıyalım

Bulutlar bildiğiniz gibi, ısınan nemli yani buharlı hava atmosferde yükselir. Yukarılarda ise soğuyup yoğunlaşması ile bulutlar ortaya çıkar ve Allah dilerse yağmur yağdırır. İşte su döngüsü dediğimiz bu sistem ile Allah, canlılara çok faydalı yağmurları verir. Bu faydalarından dolayı biz yağmura ‘rahmet’ de deriz. 

Su buharını normalde göremeyiz ama onu görünür yapmanın bazı yolları vardır. En çok bildiğiniz, soğuk havalarda nefesinizi havaya doğru verdiğinizde gördüğünüz aslında nefesinizdeki soğuyunca görünür hale gelen buhardır. 

Peki buharı görünür yapmanın başka yolu var mı?

Evet var. Şimdi anlatacağım deneyle su moleküllerini sıkıştırıp minik bir bulut yapacağız. Bu deneyle su buharını yoğunlaşmaya, yani birbirine yapışmaya zorlayacağız. Böylelikle şişenin içinde minik, tatlı bir bulut elde edeceğiz.

 

Bulutu Nasıl Yapacağız?

Yapay bulut yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler:

• Pet şişe,

• Top ya da lastik şişirmek için kullanılan bir el pompası (Mümkünse elektrikli olmasın, pompayı kullanırken ne kadarlık bir basınç oluşturduğunuzu eliniz ya da ayağınızla hissedin),

• Bir miktar bulut malzemesi, yani su :)

...

Nasıl Yapacağız?

- Deneye şişenin içine bir yudum kadar su koyup, suyu şişenin her yerine yayarak başlıyoruz. 

- Daha sonra şişenin içine hava pompalıyoruz. Şişemizin içindeki basıncın artmasıyla, içindeki hava molekülleri birbiri üzerine baskı yapmaya başlıyor ve sıcaklık da git gide artıyor.

- Sonrasında pompayı şişenin ağzından çıkardığımızda, şişenin içindeki basınç hızla düşüyor.

- Doğadaki işleyişi taklit ettiğimiz nokta burası. Şişenin içinde yüksek basınç altında ısınmış olan gaz hızla atmosfer basıncına doğru düşerek genleşir. Bu sırada sıcaklık da bir miktar düşmüş olacağından genleşen su buharı tanecikleri birbirleri üzerine yapışmaya başlar ve küçük su damlaları oluşturur. Ve işte bulutunuz hazır…

Bu deneyi tekrar tekrar yapabilirsiniz. Elbette şişenin içindeki su azaldığında bir miktar su ilave edersiniz.

Deneyleriniz için beyaz önlük ve laboratuvar gözlüğü de kullanabilirsiniz. Böylece hem ufak tefek kazalardan korunmuş olur, hem de deneylerinizi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Ha bir de yanınızda şemsiye bulundıursanız iyi olur :)

 

Faydalanılan kaynak: https://listelist.com/yapay-bulut-yapma/

Yorum Ekle

Hava acayip bulutlandı!.. Arkadaşlar, herkes bu deneyi aynı anda mı yaptı yoksa?

Şaka bir yana, Allah bulutları milyonlarca ton suyun buharlaşmasıyla oluşturuyor. Peki sizin bulutunuz ne kadar sudan oldu? Resmini çekip siteye yüklemeyi unutmayın!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!