Ublek Yapıyoruz / Acayip Faaliyet Var!

Bilim

 

Ublek nasıl yapılır?

- 1 su bardağı mısır nişastasını üstte soldaki resimdeki gibi genişçe bir kaba koyuyoruz. Dokusuna alışmak için ellerinizle biraz karıştırabilirsiniz. Çatalla biraz çırpıp, içindeki topakları dağıtıyoruz. 

- Renkli ublek yapmak istiyorsak, üstte sağdaki resimdeki gibi yarım bardak suya 4-5 damla gıda boyası ekliyoruz. (Ubleke gıda boyası eklenecekse daha homojen dağılması için doğrudan mısır nişastasına değil önce suya ekleyip karıştırılır. O zaman daha homojen dağılır.) 

- Mısır nişastasına yarım su bardağı (120 mililitre) su döküyoruz. Daima mısır nişastasının yarısı kadar su kullanmalıyız. Elimizle ya da kaşık kullanarak mısır nişastasını olabildiğince iyi karıştırıyoruz.

- Ubleki test etmek için bir avuç alıp, top yapmaya çalışıyoruz. İşin en zor yanı tarifi tutturmak. Nem, gıda boyasının miktarı ve suyun sıcaklığı küçük farklara yol açacaktır. Ublekin avucumuzda erir gibi bir his vermesi gerekiyor. Eğer top yapamıyorsak (aşırı cıvıksa) her seferinde çok az (bir çorba kaşığı kadar) mısır nişastası ekliyoruz. Her kaşıktan sonra karıştırıp, test ediyoruz. Avucumuza aldığımızda sıvı gibi akmıyorsa, çok koyu olmuş demektir. Bu defa da, her seferinde çok az su ekliyoruz.

 

Ublekle deneyler yapabiliriz!

Biraz alıştıktan sonra, çok sıktığımızda ne olduğuna ya da birkaç dakika avucumuzdan bırakıp tekrar aldığımızda ne olduğuna bakıyoruz. İşte yapabileceğimiz bazı ublek deneyleri:

• Avucumuzda hızla yuvarlayarak bir ublek topu yapalım. Sonra karışıma basınç uygulamayı bıraktığımızda, avucumuzdan akıp gidecek. (Alttaki resimler)

• Geniş ve düz bir tabağa kalın bir katman halinde ublek dökelim, sonra açık avucumuzla yüzeyine hızla vuralım. Uygulanan kuvvet yüzünden, tüm sıvının tabakta kalmasına şaşıracaksınız.

• Tabak deneyini büyüterek koca bir leğeni ya da kovayı ublekle doldurup, sonra üstünde zıplayabiliriz :)

• Ubleki buzluğa koyalım, sonra oynayalım. Isıttıktan sonra da oynayalım. Söyleyin bakalım arada bir fark var mıydı?

 

Faydalanılan kaynak: https://www.wikihow.com.tr/Oobleck-(Ublek)-Nasıl-Yapılır

Yorum Ekle

Ublekin nasıl oldu?

Yaşadığın bu deneyimi arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Hatta barkod ile siteye bağlanıp, yaşadığın tecrübeyi yazabilir ve fotoğraflarını yükleyebilirsin…

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!