Aklımda Binbir Soru!

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

MISIR NEDEN PATLAR VE BEYAZ RENK ALIR? 

Mısır tanesi ısıtıldığında, yapısındaki su ısınır ve buhar haline gelerek kabuğuna basınç yapar. Bu basınç arttıkça, taneciğin kabuğunu zorlar ve sonunda mısırı patlatır. Bu patlamayla birlikte pişerek dışarı doğru taşan beyazlık, mısır tanesinin yapısındaki nişastadır. Bize de böyle zevkli yiyecekleri veren Allah’a teşekkür ederek sevinçle yemek düşer.

***

KİRPİ BALIĞI NEDEN VE NASIL ŞİŞER?

Kirpi balığı yavaş yüzen bir canlıdır. Fakat Allah’ın ona verdiği çok değişik bir özellik sayesinde yavaş yüzmesi onun için problem olmaz. Kirpi balığı, bir düşman ya da tehlikeyle karşılaşınca kendisini şişirir. İçine çektiği deniz suyu ile şişer ve normal boyunun iki katı haline gelir. Böylece kocaman dikenli bir top olur. Karşısında şişmiş kocaman dikenli bir şey gören avcı balıklar da ona saldırmaya cesaret edemez ve uzaklaşır.  

 

***

KIŞIN YOLLARA NEDEN TUZ DÖKÜLÜR? 

Kış mevsiminde sıcaklık sıfır santigrat derecenin altına düştüğünde ortamdaki su donar ve buzlanır. Tuz, suyun donma sıcaklığını düşürür. Böylece su, sıfır derecede değil daha da soğuklarda donar. Bu sebeple sıcaklıklar sıfır santigrat derece veya altına düşeceği zaman yollara tuz dökülür ve buzlanma engellenmiş olur. Arabalarda da aynı amaçla antifriz kullanılır. Antifriz, su molekülleriyle birleşerek onların belli bir kristal düzenine girmelerini yani donmalarını engeller. Allah, her ihtiyacımızı karşılayacak böyle farklı maddeler yaratmıştır, bize düşen de bunları bulup kullanmaktır.

 

***

BİN TON AĞIRLIĞINDA BİR AĞAÇ OLUR MU?

Bitkiler cüsse bakımından hayvanlardan çok daha çeşitlidir. 

Bitki olan bakteriler bile vardır. Bunlar 1 santimetrenin yüzbinde biri kadar küçüktür. Yani bu bitki bakterilerden 100.000 tanesini sırayla dizerseniz ancak 1 cm eder. 

Bir de dünyanın en büyük ağacı olan Sekoya vardır. Kuzey Amerika’da bir sekoya ağacı vardır ki, ağırlığı 1000 ton olarak hesaplanıyor. Allah yeryüzünü yarattıklarının her çeşidiyle ne güzel süslüyor değil mi?..

 

***

KAŞIĞIN İÇİNE BAKINCA NEDEN TERS GÖRÜNÜRÜZ? 

Çukur aynalar görüntüyü ters, tümsek aynalar ise düz yansıtır. Parlak metalden yapılan kaşık da bir çukur ayna olur. İşte bu sebeple kaşığın içine baktığımızda kendimizi ters, dışına baktığımızda da düz görürüz.

Yorum Ekle

Bu soruları arkadaşlarına sor; bilecekler mi acaba? Bilmeyen çıkarsa ona da anlat ki, cahil kalmasın garip…

Aldığın cevapları yaz ve paylaş!.. En çok beğeniyi kim kapacak merak ediyoruz doğrusu :)

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!