Aklımda Bin Bir Soru

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

FARELER GEVEZELİK YAPAR MI?

Fareler çok konuşkandır, birbirleriyle ultrason seslerin yanı sıra çok benzersiz fare seslerini kullanarak iletişim kurarlar.

MANTARLAR NE KADAR BÜYÜR?

Dünyadaki en büyük canlı organizma bir mantardır. Oregon’da, 2.200 dönümlük bir alanı kaplayan ve büyümeye devam eden bir mantar vardır.

 

***

YARASALAR KARANLIKTA BİR YERLERE ÇARPMADAN NASIL UÇARLAR?

Geceleri karanlıkta uçan yarasalar radar sistemi ile yaratılırlar. Yarasalar geceleri uçarlarken insan kulağının duyamayacağı frekansta sesler çıkarırlar, bu seslerin etraftaki cisim, eşya vb şeylerden yansıyıp geri dönmesiyle beyinlerinde bir haritalama olur. Böylece de hiçbir yere çarpmadan uçabilirler.

İşte Allah, insanlar radar nedir bilmezken bu canlıları böyle harika özelliklerle donatmıştır. Böyle canlılarda üstün özellikler yaratarak, bizlere örnekler gösterir; ta ki araştırıp öğrenelim ve hem Yaratıcımızı sanatıyla tanıyalım hem de o canlılardaki özelliklerin benzerlerini yapalım.

 

***

Dünyanın çekirdeğine doğru, otoyolda giden bir araba hızında ilerleyecek olsanız, merkeze ulaşmanız yaklaşık üç gün üç gece sürer.

 

***

BİR BİTKİ NASIL BÖCEK AVLAR?

Boru gibi yapraklarıyla böcek avlayan bitki vardır. Bu bitki, Güney Asya’da, Madagaskar adasındaki çok sıcak ormanlarda başka ağaçların dallarında yaşayan ‘su ibriği’ bitkisidir.

Bu bitkinin yaprakları boruya benzer, ucunda büyüklüğü bitkinin türüne göre 2 ila 30 cm arasında değişebilen ibrik biçimli bir kısım vardır. Bunun ağzında da bir kapakçık bulunur. İbriğe benzeyen kısmın içinde özel bezlerin saldığı bir sıvı bulunur. Birçok böcek buraya düşerek bitkiye gıda olur. Böylece bitki, böceklerin yapısındaki maddeleri sindirerek beslenir.

Bu bitkilere niçin böyle bir özellik verilmiştir diye sorarsanız; bunun pek çok hikmeti vardır, burada birkaç tanesini aktaralım:

- Bu bitkiler topraktan alamadıkları gıdalarını avladıkları bu böceklerden sağlarlar.

- Ayrıca böcek nüfusunun dengelenmesinde önemli rol alırlar. Yoksa bütün yeryüzü böceklerle dolar taşardı.

- En önemlisi de yarattığı eserleriyle sanatını, ilmini sergileyen Allah, bu bitkilerle de mahlukatını sadece topraktan değil dilediği gibi besleyeceğini gösterir; yeryüzünün başıboş olmadığını, her şeyi kontrol altında tutup idare ettiğini gösterir; ayrıca bu bitkileri de estetik olarak güzel yaratır ve bizlere sanatını sergiler.

***

Yılan, kertenkele gibi canlılar, dillerini etraftan koku almak için çıkarırlar.

Yorum Ekle

Haydi bu soruları arkadaşlarına, çevrene sor; bakalım bilecekler mi?

Acaba ne cevaplar aldın. Yandaki barkoddan siteye bağlan ve arkadaşlarla paylaş!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!