Aklımda Bin Bir Soru

Canlılar Âlemi Genel Kültür

KEDİLERE NEDEN TATLI YEDİRİLMEZ?

Çünkü kediler tatlı olan bir şeyin tadını alamazlar. Tatlı bir şey yeseler bile senin gibi “Harika bu ne kadar tatlı!..” diyemezler. Sadece o yiyecekteki başka tatları alırlar. İşte bu yüzden bir kediye tatlı verip, tatlıyı ziyan etmeyin… 

...

HANGİ CANLININ GÖZLERİ BEYNİNDEN BÜYÜKTÜR?

Dünyanın en büyük kuşu olan deve kuşunun aynı zamanda gözleri de kocamandır. Yani o denli büyüktür ki gözleri, beyinleri bile gözlerinin yanında daha küçük kalır.

Şaşkın bakışlı gözleri ne kadardır dersiniz? Deve kuşuna bilardo topu büyüklüğünde bir göz verilmiştir. Buradan da anlıyoruz ki, devekuşunun beyninden daha büyük bir göze ihtiyacı varmış.

...

YUNUSLAR KÖPEKBALIKLARINI NASIL KORKUTURLAR?

Yunuslar, sürü halinde yaşayan ve yaratılıştan zeki canlılardır. Kendilerini nasıl koruyacaklarını çok iyi bilirler. 

Saldırgan bir köpekbalığı gördüklerinde, sürü halinde saldırırlar. Bu yüzden köpekbalıkları, birçok yunusun bir arada olduğu bölgelerden uzak dururlar. Bu ne demek? Bir yerde yunus sürüsü varsa, büyük ihtimalle orada köpekbalığı yoktur.

...

KIŞIN NEDEN KAR YAĞAR?

Su soğuyunca buz haline geldiğini bilirsiniz. Aslında bulutlar da çok minicik su damlacıklarından meydana gelir. Kış mevsiminde hava soğuduğu için, bulutlardaki bu küçücük su tanecikleri buz kristalleri olarak donmaya başlarlar. Bu küçük kristaller de belli bir büyüklüğe ve ağırlığa ulaştığında yeryüzüne doğru süzülmeye başlarlar. Biz bu hava olayına bakıp “kar yağışı” deriz. İşte böylece Allah bize bu muhteşem ve zevkli kar yağma olayını ve harika kar manzaralarını seyrettirir.

Ayrıca yağan karın toprağa, bitkilere, tarlalara, barajlara, yani her şeye çok faydaları vardır. Allah, başta içtiğimiz sular, yediğimiz gıdalar olmak üzere pek çok nimetini bu yağan karlarla bize verir…

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Bu soruları arkadaşlarına sor; bilecekler mi acaba? Bilmeyen çıkarsa ona da anlat ki, cahil kalmasın garip… Aldığın cevapları altta senin alanına yaz ve paylaş!.. En çok beğeniyi kim kapacak merak ediyoruz doğrusu :)

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!