Karşınızda Baykuş Ve Bayan Kuş

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

Gecelerin Kuşu: Baykuş

Güneş, altın sarısı ışıklarını toplayıp, en uzaktaki tepelerin arkasında kaybolunca, gece gelir. Gökyüzü koyu lacivert bir kadifenin üzerindeki minicik elmas taneleri gibi parıldayan yıldızlarla kaplanır. Gündüz duyduğumuz pek çok ses, yerini sessizliğe bırakır. İnsanlar uyur, kuzular, kediler, serçe kuşları ve güvercinler de… Ama baykuşlar uyumaz. Çünkü onlar için hayat geceleri başlar.

Eğer bir gece yarısı aniden uyandıysanız ve bir türlü tekrar uyuyamıyorsanız, etrafınızı dinleyin. Yakınlardaki bir ağacın dalları arasından ya da kimselerin yanına bile yaklaşmadığı eski bir harabe evden şöyle bir ses duyabilirsiniz:

Hu hu! Hu hu! Huuu! Huuuuuuu!

Sakın korkmayın! Bu bir baykuştur. Onun sesi, ne uğurdur ne de uğursuzluk. Sadece tanıdığınızda hayran kalıp çok seveceğiniz bir kuşun ötüşüdür. Çocuklar, inanın baykuşlar mükemmeldir. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda bana hak vereceğinizden eminim.

Şişşşşşşt! Ama şimdi sessiz olun lütfen. Duyuyor musunuz?

Hu hu! Hu hu! Huuu! Huuuuuuu! Bir baykuş ötüyor.

 

Kanatlar ve Tüyler

Gece avlanan bir kuş için en gerekli şey, avına sessizce yaklaşabilmektir. Hele fare ve tavşan gibi her an tetikte bekleyen ve hızlı hareket eden hayvanların peşindeyseniz, mutlaka sessiz olmalısınız.

Baykuşlar sessizlik konusunda rakipsizdirler. Hiçbir kuş, baykuş kadar sessiz uçamaz. Mesela, kazların metrelerce yukarıdan uçarken çıkardıkları kanat seslerini duyabiliriz. Ama Allah baykuşlara sessiz bir uçuş için çok özel kanatlar vermiştir. Onların kanat tüylerinin kenarları testere ağzı gibi tırtıklıdır. Böylece rüzgâr oralardan sessizce süzülüp gider ve baykuş, avına tıpkı bir hayalet uçak gibi yaklaşır.

Bildiğiniz gibi geceleri soğuk olur. Baykuşların tüyleri o kadar kalındır ki, asla üşümezler. 

Bu tüyler sadece kalın bir palto görevini yerine getirmekle kalmazlar. Değişik renklerdeki baykuş tüyleri, onların avları ve düşmanları tarafın- dan kolay farkedilmelerini engeller.

Mesela kar baykuşlarının tüyleri bembeyazdır. Tanıdığınız bir kar baykuşu var mı? Harry Potter’in Hedwig’i mesela!

Ayrıca başlarının arka tarafında göze benzer benekler vardır. Bunlar baykuşa arkadan yaklaşmaya kalkanları korkutmak içindir.

Yavru baykuşlar kendilerine saldıran hayvanları kabararak korkuturlar. Tüylerini öyle bir kabartırlar ki, normal büyüklüklerinin üç-dört katı kadar gözükürler. Ayrıca o kocaman gözlerini açarlar ve bu şekilde gerçekten de çok korkutucu ve acayip çirkin görünürler.

 

Kocaman Gözler

Baykuşların en iyi bilinen özellikleri olağanüstü büyük gözleridir. Evet bazı baykuşların gözleri, vücutlarına oranla çok büyüktür. Eğer bizim gözlerimiz de, vücudumuza göre baykuşlarınki kadar büyük olsaydı portakal (Belki de greyfurt) kadar olmaları gerekirdi. Bu büyük gözler, gece avlanan baykuşlar için çok önemlidir.

Bütün kuşlarda gözler kafanın her iki tarafındadır. Baykuşlarda ise ön taraftadır. Böylece baktıkları yeri bizden tam 10 kat daha iyi görürler.

Baykuşlar, göz bebeklerini sağa sola ya da aşağı yukarı hareket ettiremezler. Peki sağını solunu nasıl görüyor derseniz, hemen cevap vereyim. Baykuşlar boyunlarını o kadar çok döndürebilirler ki, neredeyse arkalarına bile, sadece kafalarını çevirip bakabilirler.

 

Asla Gözünü Kırpma!

Hazır yeri gelmişken, size daha önce belki de hiç duymadığınız çok ilginç bir bilgi daha vereceğim:

İnsanlar dakikada 20 ya da 30 kez gözlerini kırparlar. Çünkü bu gözlerimizin nemlenmesi ve kurumaması için gereklidir. Göz kırpma sırasında, çok kısa bir süre için de olsa görmemize ara vermiş oluruz. Bu bizim için o kadar da önemli değildir. Ama çok hızlı bir şekilde avının üzerine uçan bir baykuş, asla gözünü kırpmamalıdır.

 

Peki Baykuşlar Gözlerini Hiç mi Kırpmaz? 

Hem baykuşlar, hem de öteki kuşlar gözlerini kırparlar. Ancak Allah onlara “Göz kırpma kapağı” dediğimiz bir göz kapağı daha vermiştir. Bu göz kapağı şeffaftır, yani cam gibidir. Böylece kuşlar gözlerini kırptıklarında da, görmeye devam ederler. Üstelik, balık avlamak için suya dalan kuşlar için bu göz kapağı, tıpkı deniz gözlüğü gibi iş görür.

Nasıl? Gerçekten çok ilginç değil mi?

 

Gece Bekçileri

Baykuşların uğursuz sayılmaları, baykuş ötüşünün insanları korkutması hiç anlaşılacak bir şey değildir. Sanırım bu kötü şöhretleri onların biz insanlarla fazla samimi olmamalarından kaynaklanıyor.

Aslında baykuşlar, birer gece bekçisi gibi, karanlık bastığında göreve başlar ve sabaha kadar, fare gibi, ne bulsa kemiren yaratıkların, gereğinden fazla çoğalmalarının önüne geçerler. Tarladaki buğdaylar, ambarlardaki mısırlar, geceleri baykuşların gözetimindedir.

Şişşşşşşt! Duyuyor musunuz?

Hu hu! Hu hu! Huuu! Huuuuuuu! Bu bir baykuş!

Hâlâ korkuyor musunuz?

Hiç sanmıyorum.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!