Aklımda Bin Bir Soru

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

DÜNYA ÇOK AĞIR MI?

Dünya ne kadar ağır diye merak ediyorsun demekki… Bunu merak etmekte çok haklısın. İnsan üzerinde yaşadığı dünyayı elbette tanımak ister. Allah bu merak duygusunu, araştırma aşkını, öğrenme zevkini ve aklı da araştırıp öğrenelim diye veriyor zaten…

Evet Dünya, yaklaşık olarak 6,588,000,000,000,000,000,000,000 ton ağırlığındadır. (6 Septilyon, 588 Sesilyon ton)

Sayıları küçükten büyüğe sıralarsak: Bir, bin, milyon, milyar, trilyon, katrilyon, seksilyon, septilyon, oktilyon, nonilyon…

***

 

GORİLLER NEDEN GÖĞÜSLERİNE VURURLAR?

Gorillerin çıkardığı ses 1,6 kilometre uzağa kadar ulaşır. Göğüslerini dövme nedenleri karşı tarafı korkutmak ve kavgayı önlemek için yapılan bir güç gösterisidir. Çünkü kavgaya tutuştuğunda, sonuçta kazansa bile zarar görecektir. En az zararla atlatmak için baştan “bak ben çok güçlüyüm” anlamında karşı tarafı çekindirmek ve kavga çıkmadan işi çözmek için böyle yaparlar. Elbette karşı taraf geri adım atmazsa kavga kaçınılmaz olur. 

***

 

GÜNEŞ NE KADAR AĞIR?

Güneş Sisteminin gezegenlerle birlikte bir kütlesi var. Bu kütlenin %99,86'lık kısmı Güneş’tir. Yani Güneş Sisteminin sadece 0,14’lük kütlesi diğer gezegenler.

Güneşin büyüklüğünü şu örnekten biraz bilebilirsiniz: Güneşin içerisine kaç adet Dünya sığar? Cevap: Güneş'in içine 1 milyon 300 bin adet Dünya sığar. 

Böyle büyüklükler sözkonusu olduğunda anlayamamamız normaldir. Fakat bunları bilebiliriz. Yani bilmek ve anlamak (idrak etmek) farklıdır. Biz “İstanbul Ankara arası 450 km” deriz, bu mesafeyi idrak edemeyiz ama biliriz. Büyüklükler söz konusu bu farkı unutmamak lazım. Mesela Allah’ın kudretinin (gücünün) büyüklüğünü idrak edemeyiz, fakat yarattıklarına bakarak Allah’ın sonsuz güç sahibi olduğunu biliriz.

***

 

FİLLER ÇOK YEMEK YERLER Mİ?

Evet filler o koca gövdelerinin ihtiyacını karşılamak için bize göre epey fazla yerler. Menülerinde, ot, ağaç kabuğu, dal, kök ve meyveler vardır. Toplamda ise, her gün yaklaşık 150 kilo kadar yerler. Fillerin günlük 250 bin kalori ihtiyaçları vardır. Bu miktar da bir insanın günlük kalori tüketiminin 100 katıdır. 

***

 

Yusufçukların ömürleri yaklaşık 24 saattir.

***

 

Yunus balıkları da uyurlar ama bir gözleri açık olarak…

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!