Aklımda Bin Bir Soru

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

AHTAPOTLARIN KANI NİÇİN MAVİ?

Dünyayı ilminin ve sanatının bir galerisi gibi yaratan Allah, ahtapotlara çok şaşırtıcı özellikler veriyor. Mesela nöronları bile sadece kafalarında değil, tüm vücutlarına yayılmış halde… İnsan beyninde 100 milyar nöron varken ahtapotlarda bu sayı 500 milyon civarında.

Ahtapotların en iyi bilinen yeteneği ise bir anda renk ve şekil değiştirebilecek özelliklerle yaratılmaları. Bu harika becerinin sırrı kanlarında saklı. Ahtapotun kanı hemosiyanin adlı pigment ile mavi oluyor. Bizdeki demirin aksine, ahtapotun kanındaki hemosiyanin proteini, bakır atomları içeriyor. Hemosiyanindeki bakır atomları, fazla sayıda oksijen atomuyla bağlanabiliyor. Neden böyle? Çünkü ahtapotun oksijen ihtiyacı daha fazla. Yani kanlarına rengini veren bu madde, vücutlarının oksijen ihtiyacını da karşılayabiliyor. Hatta o anda çevresinden oksijen alamıyor olsa bile, kanında bu ihtiyacı bolca depolamış oluyor.

***

 

YİYECEKLERDEN HERKES AYNI TADI MI ALIYOR?

Bizi yaratan Allah, yüzümüzü farklı verdiği gibi tüm özelliklerimizi de benzersiz veriyor. Yani herkes her özelliğiyle benzersiz. Birbirimize yakın tatlar alsak da bu tatların yoğunluğu farklı olabiliyor.

Mesela bazılarımız makarnayı sade yiyemiyor, bazılarımız sevmiyor, bazılarımız ise her şekilde severek yiyor. Araştırmalar, TAS2R19 geninin farklı varyasyonlarını taşıyanların acı yiyeceklerden rahatsız olmadıklarını gösteriyor. TAS1R3 adlı gen ise tatlılara düşkünlüğümüzle ilgili. Yani bir şeyi yediğimizde herkesin farklı yorumlar yapmasının sebebi, aldığımız tatlardaki farklılıklar.

***

 

GALAKSİLER HEP SARMAL ŞEKLİNDE Mİ OLUR?

Galaksilerin her biri farklı özelliklerde ve büyüklüklerde yaratılmıştır. Bunlara baktığımızda, bazılarının yuvarlak ya da yumurta biçiminde olduğunu bile görüyoruz. Böyle olsa da galaksilerin üçte ikisinden fazlası “disk” şeklinde ya da yıldızların devasa bir plağın yüzeyinde hareket edercesine düz yörüngelere sahip olduğu galaksiler halindedir. Tüm disk galaksiler biraz içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisine benziyor. Onlarda da yıldızlar bir araya gelerek sarmal kollar oluşturuyor.

***

 

Zürafaların yaklaşık 53 cm'lik dilleri vardır.

***

 

İguanalar su altında 28 dakika kalabilirler.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!