Aklımda Bin Bir Soru

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

BEYNİ DAHA BÜYÜK OLANLAR DAHA MI ZEKİ?

Bilim adamları bu konuda 13 bin 600 kişi üzerinde araştırma yapmışlar. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, beyni ortalamadan büyük olan kişilerin hafızaları daha kuvvetli, mantık yürütmekte de daha iyiler; ancak bu kişilerin daha zeki olduğunu gösteren bir veri bulunmuyor. 

***

 

KUM DENİZİ NEDİR?

Kum ve kumullardan oluşan geniş bölgelere kum denizi denir. Kum denizleri, Afrika, Asya ve Avustralya’da çok büyük alanlara yayılmıştır. Buralar hiçbir işe yaramaz boş alanlar gibi görünse de Allah bu geniş kum denizlerini boşuna takdir etmemiştir. Buralardan rüzgârlarla havalanan toz zerrecikleri atmosferde yağmur tohumu olurlar. Allah o toz zerreciklerinde su buharını toplar ve büyüyen yağmur tanelerini rahmet olarak yağdırır.

***

 

Bakteriler küçük ve tek hücreli yaratılan canlılardır. Boyları yaklaşık olarak 0,001 mm kadar olduğu için onları ancak mikroskopla görebiliriz. Bakterilerin zararlı olanları da faydalı olanları da vardır.

***

 

KARASİNEK TELEVİZYON İZLER Mİ?

Bir sineğin gözü, her saniye 200 görüntü yakalayacak mükemmel bir yetenekte yaratılır. Her saniye 25 kare gösteren TV ekranı bizim için sürükleyici olsa da sinek için durağan resimlerdir. Bu sebeple akılları ve bilinçleri olsaydı bile, büyük ihtimalle televizyon sineklerin hiç ilgilerini çekmezdi.

***

 

DENİZLERDE EN DERİN YER NERESİDİR?

Denizler, dünyamızın büyük bir kısmını kaplayan gizemli ve çok büyük kısmı keşfedilmemiş bölgelerdir.

Dünya’daki denizlerde bulunan en derin nokta Mariana Çukuru’dur. Mariana Çukuru, Büyük Okyanus’un batı tarafında bulunan Mariana Adaları yakınlarında yer alır. Bu çukur, Challenger Derinliği olarak da bilinir ve 10.994 metreye (36.070 fit) kadar ulaşır. Yani, Everest Dağı’ndan daha derindir. 

Mariana Çukuru’na ulaşmak için 1960 yılında yapılan ilk dalış, Don Walsh ve Jacques Piccard tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu derinlikteki su basıncı o kadar yüksektir ki, insanlar için yaşamı zorlayıcı hale getirir. Ancak Allah’ın, Mariana Çukuru’nda bile yaşayabilecek çeşitli canlılar yarattığı görülmüştür. Mesela, Mariana Çukuru’nda keşfedilen bazı canlılar arasında devasa vatozlar, deniz salyangozları ve örümcek yengeçleri gibi ilginç türler vardır.

 

***

 

Galaksimizdeki dünyaya en uzak yıldızların mesafesi yaklaşık 80.000 ışık yılıdır. Dünyaya en yakın yıldız Güneş’tir ve 152 milyon kilometre uzaktadır. 

***

 

Karada yaşayan en büyük hayvan, ağırlığı 7 tona kadar ulaşan Afrika filidir.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!