Aklımda Bin Bir Soru

Genel Kültür

İnsan etrafına bakınca ne kadar da çok şey görüyor değil mi? Hepsinin de acayip sırları var. İnsan merak ediyor, nasıl oluyor, neden oluyor böyle diye… Madem, Allah insana güzel mi güzel bir merak duygusu vermiş. Hadi öyleyse bu sayfada aklımızda dolaşıp duran soruların cevaplarını bulalım!..

 

SİS NEDİR, NASIL OLUR?

Bazen bulutlar yukarılardan yeryüzüne inerler biz buna olayı sis diyoruz. Sis ne kadar yoğun olursa, o derece uzağı görmemize engel olur. Şehirlerde sis bulutunun içine bazen duman ve toz da karışır, buna da pus diyoruz. Sisli ve puslu havalarda görüş mesafesi azaldığı için yoldayken aman dikkat edin; başınıza bir kaza gelebilir…

Peki sis nasıl meydana gelir?

Yeryüzünden buharlaşıp gökyüzüne çıkan küçücük su damlacıkları ile bulutlar ortaya çıkar. Bulutlar, rüzgârlar aracılığıyla belli yerlerde toplanırlar veya beli yönlere doğru taşınırlar. Sabahın erken saatlerinde, Güneş henüz havayı ısıtmadığı ya da akşam güneş battığı zaman hava soğuyunca, yere yaklaşan bulutlar sis adını verdiğimiz bu örtüyü meydana getirir. Hava ısınınca su buharları yükseldiği için sis de dağılır.

Elbette Allah sis olayını boşuna yaratmaz. Bu olayla seyrine doyum olmayan sisli manzaralar yarattığı gibi, pek çok bitki ve canlının su ihtiyaçlarını, havadaki sisin bedenlerinde ve yapraklarında yoğunlaşması ile giderir. 

 

KİRPİLER KORKUNCA NEDEN TOP GİBİ OLURLAR?

Cevap sorunun içinde: korktukları için. 

Bu hareketi, kirpinin kendini savunmasıdır. Meyvelerle beslenen bu zararsız hayvana, Allah, kendisini koruyabilmesi için etkili bir silah vermiştir: dikenleri.

Kirpi, kendisine bir şey saldırınca kaçamazsa hemen başını ve ayaklarını bir araya getirip dikenli bir top oluverir. Top dediysem; dünyada şut çekilmeyecek bir top varsa o da budur!..

İşte böyle, Allah canlıları yaratır ve onlara özel yetenekler de verir ki, kendilerini tehlikelerden koruyabilsinler. Kirpiye de böyle caydırıcı bir savunma organı olan dikenleri verilmiş, onları nasıl kullanacağı da öğretilmiş ve böylece düşmanlarından korunması sağlanmış.

 

BALIKLAR UYURLAR MI?

Balıkların göz kapakları yoktur. Zaten suda yaşadıkları için gözlerini nemlendirmeye yarayan göz kapakları onlarda yaratılmaz, ihtiyaçları yoktur.

İşte bu yüzden göz kapakları bulunmadığı ve onları açıp kapamadıkları için ve horlama sesi de olmayınca uyuyup uyumadıkları anlaşılmaz. Ama yine de balıkların gözleri açık olarak uyudukları düşünülüyor. Çünkü onlar da her canlı gibi yoruluyorlar. Dinlenmek için de bitkilerin ya da kayaların arasında sakin bir yer bulup hareketsiz olarak duruyorlar. Yani kendi usüllerince uyuyorlar diyebiliriz.

Yorum Ekle

Sor bakalım!

Sen de bu soruları arkadaşlarına, çevrene sor; bakalım bilecekler mi? Bilmeyen çıkarsa ona da anlat ki, cahil kalmasın garip… Aldığın cevapları yaz ve paylaş!.. En çok beğeniyi kim alacak merak ediyoruz doğrusu :)

Yorum yapabilmek için giriş yapınız

2 yorum

4
ZK

Zeynep Tuna Kıyıcılar

2 yıl önce

Balık kayıp balık nemo gibiymiş

3
ZK

Zeynep Tuna Kıyıcılar

2 yıl önce

Kirpi çok tatlı