Yıldızlar Neden Titreşir?

Işık, yatay ve düz çizgiler şeklinde yol alır. Fakat atmosfere yayıldığı zaman, havadaki farklı moleküler yapılar ve dalgalanmalar nedeniyle, ışık kırılmalara uğrar. Örneğin ılık bir havada yoğunluk oranı farklıdır ve bu durum ışığı kırar ve ışık kaynağını hareket ediyormuş gibi gösterir. Bu da bize titreşim olarak görünür.

Yani gökyüzünü izlerken atmosfer sakin olduğunda, yıldızların ışığı kırılmadan aynı yolu izler ve yıldızların titreyerek ışıldadığını görmeyiz. Fakat atmosferde bir hareketlilik varsa, gelen ışınlar kıvrımlı yollar izleyerek bize ulaşırlar. Biz de bu kırılan ışınlardan dolayı yıldızların yanıp söndüğünü görürüz. Bir yıldız ufka yakın olduğunda daha çok yanıp söner, çünkü ışığı Dünya atmosferine neredeyse teğet bir giriş yapar ve böylece daha kalın bir atmosfer tabakasına maruz kalır.

***

 

Dünya'daki toplam su miktarının yüzde kaçı denizlerde ve okyanuslarda bulunur? %97

***

 

Tek bir varil ham petrolü rafine etmek için kaç litre su tüketilir? 7000

***

 

Midemiz Neden Kendini Sindirmiyor?

Yetişkin bir insan, midesinde yaklaşık üç litre mide sıvısı taşır. Mide duvarlarındaki hücrelerden salgılanan bu sıvının büyük kısmını konsantre hidroklorik asit oluşturur. Hidroklorik asit bir metal parçasını veya odunu kolayca eritebilir.

Midemizden daha sert olmasına rağmen sığır eti gibi yiyecekler kolayca eritilirken, midemizin kendisini sindirmemesi büyük bir mucizedir. Bunun için Allah midemizde özelleştirilmiş hücreler yaratır. Bu hücreler, hidroklorik asidin oluşturduğu bol asitli ortama karşı, bikarbonat ve amonyak gibi bazlar salgılarlar ve böylece ortam dengelenir. Asit özelliğindeki maddeler baz özelliğindeki maddelerle birleştiklerinde nötrleşirler, zararsız olurlar. İşte Rabbimizin lütfu ve rahmetiyle, hidroklorik asidin keskinliğini azaltmak için mide çeperlerinde sürekli bu bazlar üretilir. Böylece hidroklorik asit midemizin dokusuna ulaşamaz ve midemiz bu kuvvetli asitten zarar görmemiş olur.

***

 

Yağmur yağdığında yerde yuvaları olan hayvanlara ne olur? Yuvaları sular altında kalırsa ölürler mi?

Yerde oyuklar, tüneller kazan hayvanların çoğu yağmur yağdığında giriş deliklerini tıkarlar. Ayrıca su girme ihtimaline karşı, yuvalarına suyun toplanması kuyular yaparlar. Bazı canlıların ise yuvalarının tünelleri aşağı iner, sonra bir yamaca çıkar. Yani bu gibi durumlarda, çok azı boğulabilir.

Ayrıca bu canlılar genelde yuvalarını drenajı iyi olan yamaçlarda inşa ederler.

Buradan da görüyoruz ki, Allah yarattığı canlıların ihtiyaçlarına göre onları yönlendiriyor. Yani bu akılsız ve bilgisiz hayvanlar, inşaat tekniklerini bilemezler ve uygulamalarını kendi başlarına yapamazlar.  

***

 

Bir insan su içmeden en fazla kaç gün yaşayabilir: 7

***

 

Bir ağacın yüzde kaçı su’dur: %75

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!