Aklımda Bin Bir Soru

Canlılar Âlemi Çevremiz Sağlık Bilim Genel Kültür

CEVİZ KURDU NE YAPAR?

Ceviz kurdu, girebileceği kadar delik açarak cevizin içine girer ve ne var ne yok yer. Yedikçe şişmanlar ve doyar. Doyuncada geri çıkmaya çalışır fakat artık delikten geçemez. İşin daha kötüsü cevizin içi kurumuştur ve deliği genişletmek imkansızdır. Tek çare zayıflamaktır. Aç kaldıkça zayıflar ve eski haline döner. Artık dışarı çıktığında mevsim bitmiş ve geriye kuru cevizden başka bir şey kalmamıştır. 

Bazı insanlar da böyledir. Mal, mülk hırsıyla tüm ömrünü heba eder ve “artık yeter” der. Bunu dediğinde ise ömrünün sonbaharı, belki de hastalıklar ve ilaçlar ile geçireceği koskoca bir kış kalmıştır. 

İnsanın büyüklüğü ilim, sanat ve zanaat ile olmalıdır. Yoksa mal, güzellik vb gibi maddi şeylerle büyük olduğunu düşünen bir insan, gün gelir onlardan ayrılır ve ilk günkü haline dönmüş gibi olur.

***

 

SİNEKLERİ SEVMİYOR MUSUN?

Belki bu yazıyı yazmak için uygun bir mevsimde olamayabiliriz ama yarasalar ile ilgili bu gerçek sıcak günlerde onlara sempati ile bakmamıza sebep olabilir diye düşündüm bir an. Bir gecede 3.000 böcek yiyebilen bir canlıdan bahsediyoruz çünkü. Sadece bu maharetleri bile onlara olan bakışımızı değiştirebilir. Allah, böcek nüfusunu diğer yarattığı canlılarla dengelemese, sadece karasinekler 1 senede üremeleriyle, tüm yeryüzünü birkaç metre kaplayacak potansiyele sahiptirler. Bizi yaşanabilir bir yeryüzünde yaşatan Rabbimize şükürler olsun.

***

 

GÖK YÜZÜ MÜ, AKYUVARLAR MI?

Parlak bir gökyüzüne bakıp beyaz noktalar gördüğünüz gibi, mikroskopta kanınıza bakarsanız, hemen hemen aynı manzara ile karşılaşırsınız. Bunlar beyaz kan hücrelerinizdir.

İnce bağırsağınız vücudunuzdaki en büyük iç organdır.

***

 

AT NASIL YÜRÜR?

Bir atın dörtnala yürüyüşü 3 vuruşlu bir yürüyüştür. İkinci vuruşta karşıt ön ve arka ayaklar aynı anda yere çarpar. Üçüncü vuruştan sonra, üç bacak da yerden kalktığında bir “dinlenme” veya askıya alma yapılır.

***

 

KISA BİLGİLER:

- Beynimiz, düşünmek için 10 watt’lık bir ampule eş değer miktarda enerji kullanır.

- Soluduğunuz tüm oksijenin %20’si beyniniz tarafından kullanılır.

- Salyangozlar en uzun şekerlemeleri yapar, bazıları üç yıl kadar sürebilir.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!