Küçük Karateciler / Cüneyd Suaviden Bilmeceler

Canlılar Âlemi Düşünce Yorum İslamiyet Çevremiz Felsefe Bilim

Anneniz dikiş dikerken ya da bir nakış işlerken, son derece ince ipler kullanır. Bu iplerin bir kısmı makaraya sarılıdır, bir kısmı da silindir şeklindeki yumaklara…

Şimdiki bilmecem, bu ince iplerle ilgili…

Hazır mısınız?

‘DİKİŞ İPLİĞİ” DENİLEN O İNCECİK İPLERİ KULLANMAK ŞARTIYLA, BİR TAŞI VEYA TUĞLAYI PARÇALAMAK MÜMKÜN OLABİLİR Mİ?

YA DA BUNUN YAPILDIĞI ÖRNEKLER VAR MI?

 

Evet! Yanlış duymadınız.

Taşları ve kayaları çekiç veya balyoz kullanarak değil de, o incecik iplikleri kullanarak kırmanızı istiyorum sizlerden…

Gerekirse o iplerle taşlara vurun. Veya o ince ipleri kayaların arasına geçirip çekin. Bu konuda tamamen serbestsiniz. Fakat en sonunda o taşlar parçalansın.

“Böyle bir şey kesinlikle olamaz!” diyorsanız, ben de “Kesinlikle olur!” diyorum size. Çünkü bunu yapan sayısız canlı biliyorum.

O halde bu canlılardan birini bulun bana, ya da incecik iplerle taşları parçalayın!

Karar sizindir…

Bu bilmecemiz, ilk bakışta sizlere çok zor gelebilir. Zaten insanların çoğu bu bilmece karşısında hayrete düşmektedir. Oysaki bu sorunun cevabı basittir. Ve özellikle bahçelerde bunun çok sayıda örneği vardır. 

Haydi, düşünün bakalım! İnşallah cevabını bulursunuz.

 

BİLMECEMİZİN CEVABI

O incecik ipliklerle taşları parçalayanlar çıksın ortaya!

Haydi! Bekliyorum, neredesiniz?

Herhalde yapamadınız öyle değil mi?

Oysa bizden daha güçsüz, üstelik de ‘tamamen akılsız’ olan bitkiler, dikiş iplikleri gibi incecik kökleri ile taş ve kayaları parçalıyorlar. Daha sonra ellerini, yani dallarını çiçeklerle süsleyip, Allah’ın verdiği meyveleri uzatıyorlar.

Çiçek veya bitkilerin ya da fidan hâlindeki ağaçların köklerini dikkatle inceleyin. Veya daha güzel bir örnek görmek için, sert kayaları delerek yükselen çam veya incir ağaçlarına bakın.

Ağaçlar bu işi nasıl yapıyor sizce?

Yoksa taş ve tuğlaları, o ince kökleriyle parçalamak için, ‘çok özel bir karate dersi’ mi almışlar? Ya da birbirinden güzel meyveleri yapmak için, usta birinden aşçılık mı öğrenmişler?

Elbette değil.

Ağaç denilen şey ‘odun’ değil mi?

Akılsız bir odundan, akıl gereken bir şeyi yapması beklenir mi? Demek ki o odunları yönlendiren biri var ki, siz O’nun kim olduğunu zaten biliyorsunuz.

Evet, o ince kökler Allah’tan ders almış ve O’nun verdiği güçle de taşları parçalıyorlar. Sonra yine Rabbimizin merhametiyle, bize meyve vermekle vazifeli kılınmışlar.

Demek ki Allah’ın ismiyle hareket edenler, yani “Bismillah!” diyenler, bütün zorlukları tek tek aşabiliyor.

Zaten büyüklerimiz: “Bismillah her hayrın başıdır.” dememiş mi?

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Haydi sen de bir bitkinin ya da ağacın köklerini incele, parmağını batıramadığın toprağı nasıl da delip geçiyorlar kökleriyle. Sen de düşüncelerini yaz, resim çekip alttaki alanına yükle ve paylaş.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!