Yedi Milyarlık Araba / Cüneyd Suavi'den Bilmeceler

Düşünce Yorum Bulmacalar Çevremiz Felsefe Bilim Genel Kültür

Bir arabayla gezerken kolunuzu dışarıya çıkartırsanız, çok büyük bir tehlikeyle baş başa kalırsınız. Ve bu hatanız sonucunda, kolunuzu bile kaybedebilirsiniz.

“Allah korusun!” diyerek, aynı işi ‘farklı bir açıdan’ ele alalım:

Bütün yasaklara rağmen ellerini arabadan dışarı çıkartanlar, hava o gün son derece sakin olsa da, dışarıda müthiş bir fırtına hisseder. Ve bu fırtına sonucunda kollarında kuvvetli bir basınç oluşur. Eğer arabanın hızı artıyorsa, kollara gelen basınç da artar. Ve en sonunda kollar dört bir yana savrulur.

Bahsettiğimiz basınç, bir yolculuk sırasında üstü açık taşıtlarda da hissedilir. Ve ‘sunroof’ dediğimiz tavan penceresinden bakanlar, yine aynı fırtınayla baş başa kalır.

Bunları boşuna anlatmadım elbette. Çünkü bilmecemiz bu konuda olacak.

Şimdi çok sıkı durun.

İşte size bir bilmece daha:

BANA ÖYLE HARİKA BİR ARABA GÖSTERİN Kİ, (OTOMOBİL, MOTOSİKLET YA DA DİĞERLERİ GİBİ) SAATTE 100 KİLOMETRE HIZLA DEĞİL DE, 100 BİN KİLOMETRE HIZLA GİTTİĞİ HALDE, ELİNİZE HERHANGİ BİR RÜZGÂR YÜKÜ GELMESİN. HATTA BÜTÜN VÜCUDUNUZ DIŞARIDA OLSA BİLE (BİLDİĞİMİZ NORMAL FIRTINALAR DIŞINDA) RÜZGÂR SİZİ HİÇ RAHATSIZ ETMESİN. ÜSTELİK O ARABA, BU KORKUNÇ HIZINA RAĞMEN SİZİ ASLA SARSMASIN, BAŞINIZI HİÇBİR ŞEKİLDE DÖNDÜRMESİN VE ÜSTÜNE KONAN YÜKLERİ FIRLATIP SAVURMASIN.

 

“Böyle bir araba olmaz!” demeyin bana.

Ben “var!” diyorsam vardır.

Şaka bir yana, gerçekten de var zaten. Biraz sonra ne olduğunu anlarsınız.

Arayıp bulun bakalım.

5 dakika size bol bol yeter her halde.

BİLMECEMİZİN CEVABI

Eğer bu bilmeceyi zor buluyorsanız, size tekrar bir ipucu verebilirim:

Başta 7 milyardan fazla insan olmak üzere, canlı-cansız bütün her şey, şu anda o arabayla uzayda geziyoruz. Üstelik de son derece müthiş bir hızla…

“Tamam! Tamam! Bulduk!” diyorsunuz değil mi?

Evet, bu bilmecemizde ‘Dünya Arabası’nı sordum size.

Bundan güzel, bundan hızlı, bundan daha konforlu bir araba gördünüz mü?

Dolu bir su bardağıyla birkaç adım atsak bile, o suyun bir bölümü yere dökülürken, 100 bin kilometre(*) hızla giden dünya üstündeki denizler ve göller neden dökülmüyor acaba?

O korkunç hız nedeniyle, dünyamızın üstündeki insanlar veya hayvanlar, ülkeler ya da şehirler; neden uzay boşluğuna savrulmuyorlar?

Haydi, hepsini geçtik de, en azından midemiz neden bulanmıyor? Üstelik de dünya arabamız, güneş etrafında fırıl fırıl dönerken…

Rabbimizin kudretini anladınız değil mi?

‘Araba’ denilen şey böyle olur işte…

(*) Dünyanın uzaydaki tam hızı saatte 107,627 km

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Evet arkadaşlar, siz gayet zeki olduğunuz için bilmeceyi şıp diye çözdüğünüzü tahmin edebiliyorum. Haydi bir de evde ve okulda da bu bilmeceyi sorun bakalım… Aldığınız cevapları altta sizin alanınızda paylaşmayı unutmayın ama!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!