Boşluktaki Top / Cüneyd Suavi’den Bilmeceler

Bulmacalar

Arkadaşlar bilirsiniz ki, bilmece çözmek hem eğlenceli hem de bir şey öğrenmenin en kısa yollarından birisidir.

Ancak hazır olun size soracağım bilmeceler bildiğiniz bilmecelerden farklı olacak. Bu bilmeceler, yaşadığımız dünyaya bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayacağı gibi, Allah’ı da tanıtacaklar.

Gelin şimdi bu bilmeceleri çözerek, gözümüze harika bir gözlük takalım ve görelim acaba neler neler keşfedeceğiz!?.

 

7’den 77’ye her insan top oynamaktan hoşlanır. Hatta çok yaşlılar bile sağlıkları yerindeyse (bir top gördükleri zaman) şut çekmek isterler. Fakat o sırada belleri ağrıyorsa, bu iş için ellerindeki bastonu kullanırlar.

O zaman ilk bilmecemiz topla ilgili olsun.

Eğer hazırsanız hemen sorabilirim ama, bazı arkadaşlarımız bilmece çözmekten korkup:

“Ben küçük bir çocuğum, benim aklım bu tür şeyleri almaz!” diyebilir. Onlar eğer isterlerse hemen kaçıp küçük çocuklarla top oynasınlar. Ama şunu bilsinler ki böyle bir davranış, yenilgiyi kabul etmektir.

Yazdığım bu satırları okuduğunuza göre anlaşılan bilmece çözmekten korkmuyorsunuz. Bu nedenle hepinizi tebrik ederim. Zaten işin başındayken “Ben yenildim!” demenizi beklemiyordum.

 

Bilmeceleri çözerken ilk önce onları dikkatle okumalı ve daha sonra iyice düşünmelisiniz. Cevapları kolay kolay bulamasanız bile, zorlukların üzerine ‘hiç korkmadan’ yürümekle, kendinize güven duyacaksınız.

İşte size son derece zor bir bilmece:

TOPUNUZU HAVAYA FIRLATTIKTAN SONRA, HİÇBİR

TARAFA DEĞMEDEN ONU HAVADA TUTMANIZ MÜMKÜN

OLABİLİR Mİ?

 

İsterseniz bu işi bir taşla deneyin.

Fakat fırlattığınız taş havada kalsın. Yani bu sırada hiçbir yere değmesin.

Bu işi yaparken dikkatli olun ama… Taşı havaya atınca sakın başınıza ya da başka birinin üstüne düşmesin.

Eğer işin başındayken: “Böyle bir şey asla mümkün değildir!” diyorsanız, bilmecenin cevabını gördükten sonra, emin olun çok mahcup olursunuz.

Bu işin zor olduğunu daha önce size söylemiştim değil mi? Bu yüzden darılmak yok. Sorduğum bu bilmeceler ‘Bebek Bilmecesi’ değil, ‘Adam Bilmecesi’dir. Bu nedenle zor olması son derece normaldir.

Haa! Sahi, neredeyse unutuyordum. Bilmecelerin sonunda elbette ki cevapları da verdim size. Fakat en az 3-5 dakika düşünmeden, o cevaplara bakmanız kesinlikle yasaktır. Çünkü böyle bir davranış, ancak küçük çocuklara yakışır. Bu nedenle yaşınız ne olursa olsun, bilmeceler üzerinde kafa yormalısınız.

Yoksa çok acayip bozuşuruz tamam mı?

 

İŞTE BİLMECEMİZİN CEVABI:

 

Bilmecemin cevabını birçoğunuz bilmiştir.

Fakat ben de anlatınca, eminim ki ufkunuz daha da genişleyecek.

En büyük taşların bile ‘hiçbir tarafa değmeden’ havada kalması elbette ki mümkündür. Zaten bunun milyarlarca örneği vardır.

İsterseniz bir ipucu vereyim size:

Şu anda bütün insanlar ya da sayısız canlı, hiçbir tarafa değmeyen böyle bir topun üstünde yaşamaktayız.

Ya da muazzam bir taşın üstünde...

Evet, evet! Dünyamızdan bahsediyorum.

Ya da sayısız yıldızdan, gezegenlerden...

Anladınız değil mi?

 

Demek ki böyle topların veya muhteşem taşların hiçbir tarafa değmeden boşlukta asılı durmaları mümkündür.

Fakat sadece Allah için mümkündür elbette.

Biz bir leblebiyi bile havada durduramazken koca koca yıldızları, muazzam galaksileri, Güneş’i ve Dünya’mızı gökyüzünde durduran ve onları bir uçak gibi uzay boşluğunda gezdiren Allah’ımız, ne kadar büyük ve güçlü, öyle değil mi?

Bundan sonra yapmanız gereken şey; yıldızları, Ay’ı veya Güneş’i gördüğünüzde hemen bizi yaratan Allah’ı hatırlamak ve Ona teşekkür etmektir.

Yorum Ekle

Daha önce hiç düşündün mü bunu?

Sen artık dünyanın uzayda hiçbir yere değmeden, bağlı olmadan uçtuğunu ve Allah’ın tüm yıldızları ve gezegenleri böyle birbirlerine çarptırmadan hareket ettirdiğini biliyorsun. Acaba çevrendekiler de biliyorlar mı? Onlara da bu bilmeceyi sor ve aldığın cevapları ya da bu bilmeceyle ilgili düşüncelerini altta yaz, bakalım neler paylaşacaksın bizimle!.. En çok beğeni alırsan senin yorumun en üstte olacak unutma sakın!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız

1 yorum

2
ZK

Zeynep Tuna Kıyıcılar

2 yıl önce

Çok şaşırdım