Harika Motor / Cüneyd Suavi'den Bilmeceler

RESİMLEYEN: OSMAN SUROĞLU

Düşünce Yorum Bulmacalar Sağlık

Arkadaşlar... 

İleriki yaşlarda, ‘çok iyi’ bir arabaya sahip olmak istersiniz, öyle değil mi? 

Hem sağlam hem dayanıklı hem de konforlu… Üstelik ucuz… 

Yani kısacası şöyle diyebiliriz: 

Aldığınız arabayla yıllar boyu gezseniz de o araba sizi yolda bırakmamalı, başınıza ikide bir dert açmamalı. Bozuk bir yolda giderken her çukurda sarsılarak içinizi dışınıza çıkartmamalı. Çok gürültü etmemeli, zehirli gazlar çıkartıp çevreye zarar vermemeli…

Elektrik motoruyla çalışan arabalar, bu dertlerin bir kısmını ortadan kaldırırken, bu sefer de başka zorluklar doğuruyor. Özellikle fiyatları ya da ‘batarya sorunu’, insanları fazlasıyla düşündürüyor. 

En iyisi bilmecemi, bugün en çok kullanılan arabalarla ilgili sorayım. 

Gaz, motorin ya da benzin kullanmak zorunda olan arabalarla… 

Fakat şunu hemen söylemem gerekir ki, ‘en iyi’ motorlar bile çok dikkatli bir bakım gerektirir. 

Meselâ onun yakıtı, yağı veya suyu eksik olmamalıdır, motor ayarları iyi yapılmalıdır. Fakat bütün bu şartları yerine getirseniz de motorun gürültüsü tamamen kesilmez. Egzozundan çıkan gazlar, ‘faydalı gazlar’ hâline dönüşmez. O güzelim arabanız, sonraki yıllar içinde büyük bir hızla yıpranıp problemler çıkartır. 30 ya da 40 yıl sonra ‘iyice ihtiyarlayıp’ hurdalığa atılır.

O halde bilmecemizi bu bilgiler ışığında sorayım size:

ÇOK HARİKA BİR MOTOR YAPILSA DA O MOTOR TAMAMEN GÜRÜLTÜSÜZ ÇALIŞSA… ONA YAĞ VE BENZİN KOYMA DERDİ OLMASA, İKİDE BİR KONTROL GEREKMESE, EGZOZUNDAN ASLA ZEHİRLİ GAZ ÇIKMASA… HATTA O HARİKA MOTOR, 30 VEYA 40 YIL DEĞİL, BAZEN 70, BAZEN 80, BAZEN DE ASIRLAR BOYU, BİR DAKİKA BİLE DURUP DİNLENMEDEN ÇALIŞSA... 

 

BÖYLE HARİKA BİR MOTOR VAR MIDIR SİZCE? 

Ben: “Elbette var!” diyorum, üstelik milyarlarca… Sağınızda, solunuzda, kısacası her tarafta onları görmek mümkün... Yeter ki etrafınıza dikkatli bakın! Ve o motoru görür görmez, onun kime ait olduğunu bana bildirin. Anlaştık mı acaba? 

Haydi bakalım! En fazla 5 dakika süreniz var.

 

BİLMECEMİZİN CEVABI 

Bilmecemin cevabını mutlaka bulan vardır. 

Buna rağmen bir ‘ipucu’ vereyim size: 

Bahsettiğim motorlardan şu an milyarlarca var. Hatta trilyonlarca… Onlardan biri de ‘sana’ verilmiş. Üstelik de et ve kaslardan yapılan bir motor. 

Evet, evet! Kalbimizden bahsediyorum. 

Yani vücut arabamızın motorundan… 

‘Kalp motoru’ sadece insanlara değil, milyarlarca hayvanın da vücuduna takılıyor. Ve o motorlar bizde nasıl çalışıyorsa, hayvanların göğsünde de Allah’ın hediyesi olarak sessiz sedasız çalışıp onlara uzun yıllar hizmet ediyor. Bu harika motorlarla bazı balık türleri 150 sene yaşarken, bazı kaplumbağalar da 250 yıldan fazla ömür sürüyor. Balinalar 200 yaşını aşarken, okyanus midyeleri de 500 yıldan daha uzun ömürlü oluyor.

“Cüneyd Hocam! Bu bilgiler gerçek mi?” diyen varsa, hemen internete girip bakabilirler. Ben bunları öğrenince çok şaşırmıştım. Eminim ki sizler de hayrete düşeceksiniz. 

Bugün yollarda görülen en pahalı araba motorları bile, hiç durmadan ‘ancak birkaç gün’ çalışırken, Allah’ın taktığı o muhteşem motorlar, bazen asırlar boyu çalışıyor. Hem de bir saniye bile ara vermeden, hiç gürültü çıkarmadan, zehirli gazlar üretip çevreyi kirletmeden…

Sorduğumuz bilmeceyle Allah’ın büyüklüğünü bir kere daha gördük. Ve ‘Kalp’ denilen motorların, insan eliyle yapılan bütün motorlardan üstün olduğunu anladık. 

Birkaç sayfa yukarıda: “Size sorduğum motorun ‘Kime ait olduğunu’ araştırın.” demiştim. 

Bunun cevabını artık biliyorsunuz. 

Bu nedenle yolda güzel bir araba görünce: 

“Benim motorum, dünyadaki bütün motorlardan güzeldir ve o motoru göğsüme takan Allah’ımız, her şeyi yapacak kadar güçlüdür.” deyin. 

Bunu bilmeniz, emin olun sizi yüceltecektir.

Yorum Ekle

Haydi arkadaşlar!

Bu bilmeceyi arkadaşlarına, evde ailene sor bakalım cevabı bulacaklar mı? Aldığın cevapları alttaki alanına yaz ve bizlerle de paylaş.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!