Uzayda Seyahat Eden Gemideyiz

Düşünce Yorum Çevremiz Bilim Genel Kültür

Bizler uzayın boşluğunda uçarak yol alan küçücük bir kürenin üzerinde yaşıyoruz sevgili arkadaşlar.

Bir de kendi galaksimizin içindeki yerimize bir bakalım. Samanyolu Galaksisi, içinde yaklaşık 300 milyar yıldız barındırıyor. Bu 300 milyar yıldızdan yalnızca biri bizim Güneşimiz. Güneş’in etrafında 9 ayrı gezegen büyük bir uyum içinde dönüyor. 12 milyar km2’den geniş bir alanı kaplayan Güneş sistemi içinde Dünyamız çok küçük bir yer tutuyor.

 

Uzayda her an devam eden hareketlilik ise daha da dikkat çekici arkadaşlar. Dünya, saatte 1670 km hızla kendi çevresinde dönüyor. Aynı anda kendisinden 103 kat büyük olan Güneş’in çevresinde de saatte 108 bin km hızla dönüyor. Yani silahtan çıkan bir merminin hızının yaklaşık altmış katı… 

Dünya aynı zamanda Güneşle birlikte saniyede 200 km hızla Samanyolu Galaksisi içinde ilerliyor. Bu hız ise saatte 720 bin km gibi olağanüstü bir hız. 

Aynı zamanda galaksimiz de hareket halinde. 

Bizim ise her an yaptığımız bu iç içe yolculuklardan haberimiz bile olmuyor. Allah’ın kurduğu bu düzen sayesinde güven ve emniyet içinde yolculuk yapıyoruz.

Şu an oturduğumuz yerde hiçbir sarsılma olmuyor. Yatağımızda rahat rahat yatarken ya da yolda yürürken de dünyanın döndüğünü anlamıyoruz bile… Ancak bu sırada dünyamız, uzayda bize göre dev kütlesiyle saniyede 200 km gibi muazzam bir hızla yol alıyor. Bu cümleyi okuduğunuz zamanda 400 km gittik bile…

 

İşte dünyamız, her türlü olası tehlikelerden çok hassas dengeler sayesinde korunuyor. İşte Allah’ın yaratıp devam ettirdiği mükemmel dengeler sayesinde bu yolculuğu hiç hissetmiyoruz bile. 

Peki nasıl olup da böyle bir hareketliliği bir an bile hissetmediğinizi hiç düşündünüz mü?.. Ve bunun ne kadar büyük bir nimet olduğunu?..

 

Evet sevgili arkadaşlar, yalnızca burada sizlerle paylaştığım rakamlar bile Allah’ın ilminin ve kudretinin büyüklüğünü gösteriyor. Allah bir uzay gemisi gibi seyahat ettirdiği Dünya’yı uzaydaki pek çok tehlikeden uzak tutuyor. Yaşamak için ihtiyacımız olan her şeyi, dünya gemisinde rahatlıkla bulabiliyoruz. Her şey Allah’ın bize birer lütfu. Yeter ki biz, bize verilen nimetleri görüp Allah’a teşekkür edelim ve o nimetler üzerinde düşünelim.

“…Allah en iyi koruyandır ve O, merhametlilerin merhametlisidir.” (Yusuf Suresi, 64)

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!