Haydi Arkadaşlar Yıldızlara Göz Kırpın...

Kültür Edebiyat

Gecelerden bir geceydi, gökyüzü aydınlıktı, dolunay her yeri aydınlatıyordu. 

İki yıldız konuşuyorlardı, yeni arkadaş olmuşlardı, biri diğerine: “Benim canım sıkılıyor, hadi oyun oynayalım,” dedi.

Diğer yıldız, “çok uzaklara gidelim o zaman canının sıkıntısı gerilerde kalır,” dedi. 

Canı sıkılan yıldız şaşırdı, “çok uzaklara gidince canımın sıkıntısı gerçekten gerilerde mi kalır,” dedi. “Evet,” dedi. 

Diğer yıldız, “Ay’a kadar gidelim, Ay’ı daha yakından görmeyi istemez misin?” dedi. 

“İyi fikir” dedi, canı sıkılan yıldız ve elele verip yola çıktılar, samanyolunu, gezegenleri bulutları aştılar, gece yolculuk yapıp gündüz dinleniyorlardı, çoook yol gittiler, sonunda aya yaklaştılar. Bir de ne görsünler Ay incelmiş, incelmiş çook farklı olmuş, neredeyse tanıyamayacaklarmış. 

Önce selam verip, kendilerini tanıttılar. Ay kendisiyle tanışmak için bu kadar uzak yoldan gelen yıldızlara teşekkür etti. 

Yıldızlardan biri, “Şeyyy,” dedi, Ay ne diyeceğini anlamıştı, “Niçin bu şekilde olduğumu soracaksınız herhalde, değil mi?” dedi.

“Evet,” dediler ikisi bir ağızdan.

Ay, “Şimdi ben yeni doğdum yani yeni bir ay başladı, yeni doğunca böyle incecik olurum, o zaman bana hilal derler, sonra yavaş yavaş kalınlaşırım, ayın on beşinde yani on beş gün sonra yusyuvarlak olur karşı tepelerden doğarım o halime de dolunay denir. Pırıl pırıl parlarım dolunayken, gece yarısı olduğunda iyice yukarılara çıkar her yeri çok iyi aydınlatırım, sonra yavaş yavaş incelir, ayın sonuna doğru kaybolurum. Bu süreç tam bir ay sürer. İnsanlar zamanlarını bana bakarak tayin ederler, şimdi anladınız mı neden bir ay otuz gün.” 

Yıldızlar şaşırdılar, şimdiye kadar ayın bu hallerini takip etmediklerine üzüldüler. Ancak bunları duymak da ne güzeldi. Ay yıldızların sevinçten daha çok parladıklarını fark etti. 

“Hadi bakalım bu ay bana en yakın yerde olun birlikte yolculuk yapalım. Bir taraftan da geceleyin size pencerelerinden bakan, hayret içinde gözleri parlayan çocuklara, siz de göz kırparsınız olur mu?” dedi.

Yıldızlar sevinçten ne diyeceklerini şaşırdılar. Ayın yakınına dizildiler. Kendilerine heyecanla bakacak olan çocuklara göz kırpmak için sabırsızlanıyorlardı… 

Yorum Ekle

Yıldızlar göz kırpıyor, görüyor musunuz?

Haydi arkadaşlar siz de gökyüzüne bakın. Yoksa o yıldızlar şunlar mı acaba? Kare barkoddan siteye bağlan ve o yıldızlarla konuştuklarını yaz ve sen de arkadaşlarınla paylaş. Acaba sana ne diyecekler?

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!