Uzayın Çiçekleri Galaksiler

Fotoğraf İslamiyet Çevremiz Bilim Genel Kültür

Merhaba arkadaşlar. Bu güzel yaz gecelerinde sık sık gökyüzüne bakmayı sakın unutmayın. Bunun ruhumuza o kadar faydaları var ki… Çünkü elimizin uzunluğu belli, yani sınırlı; ayağımız da aynı şekilde sınırlı; gözümüz, kulağımız nispeten daha iyi, uzakları görüp duyabiliyoruz… Ama Allah duygularımızı sınırsız yaratıyor. En basitinden hayal duygunuzu düşünün; bir sınırı yok. Geçmişi geleceği, yarını, cenneti hayal edebiliyoruz… Diğer duygularımız da bunun gibi, hepsi sınırsız yaratılıyor. Allah bize sınırlı dünyada, sınırsız duygular veriyor. Bunun en önemli anlamı ve mesajı, sadece bu dünya için yaratılmadığımız.

İşte gökyüzüne bakmak başta ruhumuz ve tüm duygularımızı rahatlatıyor. Gökyüzünün sınırsızlığı, sükûneti, sakinliği, bize huzur ve rahatlık veriyor. Öyle değil mi, midemizin gıda ihtiyacına binlerce nimetiyle cevap veren Rabbimiz Allah, ruhumuzun ve duygularımızın sınırsızlık ihtiyacına da böyle cevaplar yaratıyor…

ÇİÇEKLER VE GALAKSİLER

Neden böyle bir başlık tercih ettiğimizi anlamışsınızdır. Parklarda veya bahçemizde o rengarenk çiçekleri yaratan ve onlara başka başka şekiller, renkler veren Allah, gökyüzünde de aynı şekilde farklı şekillerde ve renklerde galaksiler yaratmış.

Bu gördüklerimizden şunu da öğreniyoruz: Neye baksak güzel bir şekli ve görüntüsü var. Bu gördüğümüz eserlerden de onlara o güzel, farklı ve orijinal şekilleri veren Allah’ın bir ismini tanıyoruz: Cemil ismi, yani “güzel olan ve bütün güzelliklerin sahibi olan Allah” anlamında.

Ayrıca Rabbimizin başka isimlerini de tanıyabiliriz. Mesela: Hâlık, “her şeyi yaratan”; Bâri, “her şeye örneksiz olarak biçim ve şekiller veren, onları uyum ve ahenkli yaratan” demektir. Musavvir ismi ise, “her şeyi yaratıp en güzel şekil ve özellikleri veren” anlamındadır.

İşte galaksiler de uzayda yıldızlardan, gezegenlerden, karadeliklerden ve bilmediğimiz şeylerden yaratılan uzay çiçekleridir.

EVREN BİGBANG PATLAMASI İLE YARATILDI

Patlama dendiğinde aklımıza ne gelir? Patlama, düzensizliğin, dağılmanın, bozulmanın başladığı noktadır.

Fakat Allah (cc) dilerse, patlamadan ilmiyle, kudretiyle ve iradesiyle düzen ve ahenk çıkarır. Allah dilerse, patlamadan, sanatıyla nice güzellikler çıkarır.

Bunun en büyük örneği evren. Bigbang patlamasıyla evren başlamış ve bu muhteşem galaksiler, yıldız sistemleri ve harika dünyamız bir patlamanın sonucunda yaratılmış.

Tohumu patlatıp ağaç çıkaran, ondan da meyveler çıkaran Allah, büyük patlamayla kâinat ağacını yaratır ve insan meyvesini vermesi için terbiye eder…

Bir yerde dinlemiştim, diyordu ki; uzaktan koca bir hamur görüyorsunuz, derken bir patlıyor, parçaları etrafa saçılıyor… Sonra bir parçanın yanına bir gidiyorsunuz, bir bakıyorsunuz çok güzel bir börek olmuş… Hemen diğer bir parçaya koşuyorsunuz; o ne? Harika bir pasta olmuş… Diğerine bakıyorsunuz, baklava; bir diğeri kek… Aklı olan hiçbir insan, bu işin kendi kendine ya da tesadüfen olduğunu düşünemez. Bunu yapanı görmesek de ortaya çıkan sonuçların mükemmel olması, bilgi ve beceri gerektirmesi, hamura gücü ve sözü geçen birisinin olması gerektiği için, mutlaka bunu planlayan ve yapan birisi vardır deriz.

Zaten görmemek, olmamanın delili olamaz. Pilotu görmesek de biliriz ki uçak kendi kendine uçmuyor; makinisti görmesek de biliriz ki tren tesadüfen hareket etmiyor. Yani bir şeyi yapanı görmesek de onun var olduğunu ve onu yaptığını biliriz.

SAMANYOLU GALAKSİMİZ

Galaksimizin merkezinde, Güneş’in kütlesinin 4 milyon katına eşit, devasa kütleye sahip bir karadeliği barındıran çubuk şeklinde bir galaksi tümseği vardır.

Merkezdeki bu tümseği ise, nispeten daha ince bir yıldız diski çevreler. Nispeten ince dediğimiz bu disk, 2000 ışık yılı kalınlığında ve 100.000 ışık yılı genişliğindedir!

Ayrıca Samanyolu, kendi başına bir ada evren değil. Samanyolu Galaksimiz, Yerel Grup denen bir galaksiler kümesinin minik bir üyesi.

Gidişata göre milyarlarca yıl içinde muhtemelen, Samanyolu ve Andromeda Galaksileri çarpışıp bir araya gelerek kaynaşacak ve elips şeklinde büyük bir galaksi oluşturacaklar. Elbette, en doğrusunu bunları yaratan ve idare eden Allah (cc.) bilir.

BİZİ DEĞERLİ YAPAN NE?

Evet arkadaşlar, belki kâinatta kapladığımız yer pek küçük görünüyor. Fakat evrende bu kadar küçücük yer kaplayan insan, kâinatı anlamada ve onun yaratıcısına muhatap olmakta büyük değer kazanıyor.

Kâinatı kudretiyle bu kadar büyük yaratan Allah (cc), bizi de kâinatı anlayacak, kendisine muhatap olacak kadar büyük yapmıştır.

Mesela, sen kâinata bakarsın, Allah’ın bütün ‘Güzel İsimler’inin tecellilerini onda izlersin. Sonra da, göklerin çiçekleri olan yıldızlar adedince Âlemler Rabbine hamd eder, Onu tesbih eder, teşekkür edersin…

Allah ne yücedir arkadaşlar, kâinatı ve dünyayı yaratıp idare eder ve onların işleyişinde bir karışıklık çıkmaz. Bunların idaresi Allah’a hiç ağır gelmez…

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!