Ekim 2022

post-title

Ekim 2022, 12

PDF DOSYASI

Merhaba arkadaşlar,

Bu sayımızla birlikte dergimiz bir yaşını dolduruyor. İnşaallah nice uzun yıllar yayın hayatına devam eder. Daima daha güzel sayılarla sizin ve gelecekteki arkadaşlarımızın hayatlarına güzellikler katar…

Bu sayımızda kedi arkadaşlarımızı daha yakından tanıyalım dedik. Bizi en çok şaşırtan ise, Mısırlıların kedilere tapmaları oldu.

Allah’ın biz insanlara değer verdiğini gösteren işaretlerden birisi de her şeyi bizim fayda göreceğimiz şekilde yaratması ve çalıştırmasıdır. Şu anki toplum yapımızdan dolayı, bazı şeylerin değerini tam anlayamıyoruz. Çünkü görme şansımız olmuyor. Mesela tavukların, arıların nasıl çalıştıklarını ve bizim için yumurta ve bal ürettiklerini görmediğimiz için bunların değerini anlamakta zorlanıyoruz. Oysa bizim için—itiraz duyguları verilmediği için—sürekli çalışıp üreten canlılar olmasa bizler yaşayamayız.

Bu sebepten dolayı, onları bizim için çalıştıran Allah’a tüm nimetleri ve bu iyilikleri için teşekkür ediyoruz, şükrediyoruz, elhamdülillah diyoruz.

Fakat bazı insanlar bu iyiliklerin Allah’ın dilemesiyle ve yaptırmasıyla olduğunu unuttukları için, o iyilikleri gördükleri şeyler hakkında yanlış düşüncelere kapılıyorlar. O şeyleri tapacak kadar gözlerinde büyütüyorlar ve kendilerini de aşağılamış, küçültmüş oluyorlar. Öyle değil mi, bir düşünsenize insan gibi en üstün derecede yaratılmış bir varlık, akılsız, şuursuz bir hayvana nasıl tapar; ya da canı bile olmayan heykellere nasıl tapar!? İnsan kendini böyle küçük düşürür mü!?.

İşte bilerek dediğimiz bir “elhamdülillah” (hamd, övgü, teşekkür Allah içindir) bizi böyle seviyesiz durumlara düşmekten kurtarıyor. Hem de dünyada ve ahirette… Bunun için Müslüman olmamızın değerini bilelim.

Ressam Muammer Erkul, portrelerinizi çizmeye devam ediyor. Yakından ve aydınlık resimlerinizi WhatsApp hattımıza bekliyoruz.

arkadasdergisi.com adresine giriş yaparak, yazı, resim ve çizdiğiniz karikatürleri yükleyebilirsiniz. Ve çevrenizle bunları paylaşabilirsiniz. Hatırlatmış olayım:)

Diğer tüm yazı ve etkinlik sayfaları da çok güzel. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

— Aslınur Bahar

Dergideki Yazılar