Suyu Seven Koca Kediler

Canlılar Âlemi Genel Kültür

Kaplanları tanıyalım mı biraz sevgili arkadaşlar! 

Kedi ailesinin en vahşi ve güçlü canlıları olan kaplanlar, muhteşem çizgili desenleri ve heybetli görünümleriyle birçok kültürde güç, liderlik ve cesaret sembolü olarak görülüyorlar.

Yavru kaplanların doğduktan ancak iki gün sonra gözleri açılıyor. Anne kaplan vahşi olmasına rağmen yavrularına çok düşkün bir canlı. Yavrularını altı hafta boyunca sütüyle besliyor. Sonra onlara, avlanarak kendi yiyeceklerini bulmayı öğretiyor. Pek alışılmadık uzunluktaki bir süre ama kaplan yavruları iki ila üç yıl gibi anneleriyle birlikte kalıyorlar.

Annesinin eğittiği kaplan, zamanla çok hızlı ve güçlü bir canlı oluyor. Tam 4 metre uzağa atlayabiliyor. Bir kaplan bir defada sizin boyunuzun 3 katından bile fazla uzaklığa sıçrayabiliyor. 

Bu vahşi kediler, kendi bölgelerini işaretlemek için çalılıklar üzerine idrarlarını yaparak bir koku bırakıyorlar. Böylece birbirlerinin avlanma alanına asla girmiyorlar. Bu kokuyu alan kaplan, başka birinin bölgesine girmekte olduğunu anlıyor ve dönüyor… 

Bu kadar vahşi ve korkutucu olan bu hayvanların yavruları ise oldukça sevimli. Bakınca insanda bile şefkat duygusu uyandırıyorlar. Allah, kaplan annelerini de yavrularına karşı çok fazla şefkat ve merhamet dolu olarak yaratmış.

Kaplanlar diğer kedi türlerinden farklı olarak suyu çok seviyor ve çok iyi yüzüyorlar. Kediler suyu sevmez diye bilirdik ama neyse! Bu iyi yüzücüler bazen dev gibi koca bedenleriyle avlarını suda kovalıyorlar.

Yüce Allah, kaplanlara kendilerinin bile farkında olmadıkları kamuflaj (bulunduğu ortama uyma) özelliği vermiş. Tüylerinin renkleri yaşadıkları ortamların doğal renklerine benziyor; böylece ormanda gizlenebilmeleri kolaylaşıyor. Bu sayede avlarına fark ettirmeden yaklaşıyorlar. Bu renkler kaplana çok etkileyici ve güzel bir görünüm de kazandırıyor. 

Kaplanların postlarındaki ve yanaklarındaki çizgilerin, hatta kaşlarının bile birbirlerinden farklı olduğunu biliyor muydunuz arkadaşlar? Tıpkı her insanın parmak izlerinin birbirinden farklı olması gibi. İşte bütün bu mucize detaylar, Yüce Rabbimizin her şeyi eşsiz ve benzersiz yaratmasına bir örnektir.

Yazımızı Rabbimizin sözüyle, Kur’an’dan bir ayet ile bitirelim:

O, yarattı, bir düzen içinde biçim verdi.” (A’la Suresi, 2)

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!