Neler Öğrendim!.. / Saksağanın İlginç Özellikleri

Canlılar Âlemi

Arkadaşlar toplanın!

Sabah bahçeden acayip bir kuş sesi duydum. Cama çıkıp bakınca, daldan dala atlayıp birbirleriyle oynayan kuşları gördüm. Onların neşeleri bana da bulaştı. Seyrederken nasıl bir zevk aldım anlatamam… Daldan dala atlayışlarını nasıl tasvir etmeliyim bilemiyorum. Her hareketleri öyle hesaplı, öyle uyumlu ki…

Gördüklerim saksağan kuşları idi.

 

Nasıl bir kuştur bu saksağan? 

Kargagillerden bir kuştur. Alacakarga, alakarga da denir. Uzun kuyruklu, karın ve omuz tüyleri ile kanat tüylerinin iç tarafları beyazdır. 

Diğer vücut tüyleri siyah ve metalik parlaklıkta yaratılır. 25 cm kadar uzunlukta ve metalik yeşil olan kuyruk tüylerinin uçları parlak mavi, ayakları ve gagası siyahtır. Boyları yaklaşık 43 cm’dir.

Ne yerler?

Allah her canlıya farklı bir rızık tayin eder. Onlara verdiği iştah ile canlılar o rızıkların peşine düşer. Böylece tüm canlılar doyarken, tabiatta da çok harika dengeyi sağlamış olur.

Saksağanın da mönüsünde böcekler, kuş yumurtaları, solucanlar ve leşler vardır; tarla farelerini de avlarlar. 

 

Saksağan ailesi

Yumurtladığı 4-5 yumurtanın üzerine yalnızca dişileri kuluçkaya yatmaktadır. Kuluçka süreleri 12 gündür. Yavrunun uçma süresi 16 gündür. 

Yuvaları nasıldır?

Allah her canlıya farklı yuvalar yaptırır. Saksağan ağaçlarda, dal parçaları kullanarak yuvalarını yaparlar. Bazıları duvarlarını balçık kullanarak sağlamlaştırırlar. Hatta çocukluğumda ağaçta olan yuvaya çıkmıştım; basket topu gibi büyük yuvanın girişini bulmakta epey zorlanmıştım. O dallardan nasıl da ustaca bir yuva yapmıştı saksağan. Akıllı olmadıkları halde akıllı gibi işler yapmaları gösteriyor ki, bu işler onlara yaptırılıyor.

Saksağanın yaşadığı yerler

Asya'dan Avrupa'ya ve Kuzey Amerika'ya kadar geniş bir alanda yaşarlar. Türkiye'de de sürekli görülen yerleşik kuşlardandır. Seyrek ağaçlı arazilerde, tarla ve parklarda, meyve bahçelerinde, fundalıklarda yaşarlar.

 

Saksağanın ilginç huyları

Bize kelimelerle konuşma yeteneği veren Allah, kuşlara da anlaşmaları için ötme yeteneği verir. Bir kitapta saksağanın ‘şak-şak’ diye öttüğü yazıyordu fakat ben benzetemedim. Saksağan için hırsız bir kuş olduğu söylenir. Boncuk, elmas gibi parlak eşyaları kaparak yuvasına taşır. Bir de arkadaş canlısıdır, saksağanı yavru iken evcilleştirmek de mümkündür. Hatta  ıslık çalması ve birkaç kelime öğrenebilmesi mümkündür.

 

Saksağan ile ilgili sözler

“Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı” deyimini duymuşsunuzdur. Burada birbiriyle ilgisiz iki cümle vardır. Zaten bu deyim, konuşulan konuyla hiç ilgisi olmayan saçma sözler söylendiğinde, buna tepki olarak kullanılır. 

Bir de “saksağanlamak” kelimesi vardır. “İşten geç dönmek” anlamında kullanılır.

Saksağan ne acayip bir kuş imiş değil mi? Allah ne kadar değişik eserlerini yaratıp gösteriyor bizlere. 

Düşündüm de sesi ile kulağıma, görüntüsü ile gözüme hoş gelen bu kuşta Rabbimizin “Bedi” yani güzelleştiren ismini gördüm. Allah her şeyi nasıl da güzel yaratıyor, yarattığı hiç bir şeyi bir diğerine nasıl da benzetmiyor değil mi?..

Bize de bu güzel eserlerin sanatkârı olan Allah’ı tanımak ve gösterdiği güzellikler için teşekkür etmek kalıyor.

Yorum Ekle

Şimdi sıra sende!

Saksağanla ilgili ne paylaşacağını merak ediyorum. Bir bilgi mi, bir çizim mi, yoksa bir fotoğraf mı? Yandaki barkodu okutup siteye bağlan ve yükle… Acaba kimler beğenecek!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!