İç Sesimle Röportaj

Düşünce Yorum İslamiyet Genel Kültür

Sevgili Dostum, daha önce seninle, kendimle yaptığım bir tefekkürümü paylaşmıştım. Bilmem hatırlar mısın?

Deprem olmuştu, zihnimde cevaplanmayan sorular vardı. Beraber değerlendirmiştik.

Şimdi de beni sıkıştıran bir mesele var. Doğrusu içimde büyüyen büyük büyük meseleler olduğunda sadece ondan bahsedebiliyorum. Tüm yollarım ona çıkıyor sanki. Tüm cümlelerim bir şekilde oraya gidiyor…

İşte tam da bu yüzden, yine yardımına ihtiyacım var. Biliyorsun ki Filistin’de büyük bir soykırım yaşanıyor. Aklımız orada, kalbimiz orada, zihnimiz orada… Dolayısıyla klavyeye engel olamıyorum dostum, elim tuşlara kendi kendine basıyor sanki şu an; içimde taşan büyük bir fetih arzusu var…

Gel yine soru cevap yapalım. Zihnimizdeki kilitleri çözelim.

 

Allah neden dünyadaki zulümlere müsaade ediyor?

Dostum bizim sorularımız içinde bazen kolaycılık psikolojisi oluyor sanki. Allah’ın yaşadığımız olaylarda girdiğimiz çıkmazları hemen çözmesini, hemen müdahale etmesini bekliyoruz. Bu kozasından çıkmak isteyen tırtıla yardımcı olmak için kozasını yırtmaya benziyor. Bilmem bilir misin, tırtıla yardımcı olursan asla kelebek olamaz. Kendi çabasıyla kendisini geliştirmesi gerekir. 

Dünyada, bizlerde de durum böyledir. Allah takip eder, kaydeder ama insanın fiillerine direkt, anlık, bizim istediğimiz gibi gözle görülür müdahaleler yapmaz. İnsanın iradesini ortaya koymasını bekler. İnsanın kendisini açığa çıkarmasını bekler. 

Durum böyle olunca, dünyada zulümler de olur. İnsanlar içlerindeki kötülüğü ortaya çıkarırlar. Bir grup insan, bir grup insanı sömürür, kullanır. 

Allah’ın insanın fiillerine direkt müdahale etmiyor olması, hiç yönlendirmediği manasına da gelmez. Her insan için sayısız uyarıcılar gönderir, şefkatiyle terbiye eder. Bazen Celâliyle terbiye eder. Ayetler, Hadisler, Efendimizin hayatı, Alimlerimizin hayatı, Kurânî kitaplar bizler için rehberdir.

 

Kudüs neresi?

Kudüs, içinde Mescid-i Aksa’yı barındırıyor. Mescid-i Aksa da bizim ilk kıblemiz sevgili arkadaşım. Namaz emrolunduğu zaman, Peygamber Efendimiz ve Müslümanlar Mescid-i Aksa’ya dönerek namazlarını kıldılar. Peki namaz ne zaman emredildi? Peygamber Efendimiz miraca çıktığı zaman. Rabbimizle bizzat görüştüğünde miraç hediyesi olarak namazı getirdi bize. İnsanın Allah’a direkt muhatap oluşunun, kıymetinin, değerinin en büyük göstergesidir namaz.

İşte Peygamber Efendimiz Kudüs’ten, Mescid-i Aksa’dan Rabbine, miraca yükseliyor. Rabbimizle bizzat görüşüyor. Döndüğü zaman ise Mescid-i Aksa’da tüm Peygamberlere namaz kıldırıyor.

Bizim için bir davadır Kudüs, bir sevdadır, bir hasrettir, Efendimizden bize emanettir, kutsaldır…

 

Kudüs’te neler oluyor?

Bunu az biraz takip edebilmişsindir. Bazı insanlar zulümde çok çok ileri gittiler. Kudüs’ün halkına, Filistinlilere, sırf Müslüman oldukları için zarar veriyorlar. Yaptıkları insanlığa sığmıyor. Oradaki Müslüman kardeşlerimiz gerçekten zor durumdalar. Hayatları, evleri, aileleri tehdit altında…

 

Bu davada benim vazifem nedir?

Dostum ilk vazifemiz dua. Bu mücadelenin sonunun fetihle neticelenmesi için bol bol dua etmemiz gerek. Oradaki Müslüman kardeşlerimize sabır için, dayanma kuvveti için dua etmeliyiz. 

Sonra bu zulmü duyurmalıyız. Kudüs’ümüze sahip çıkma adına, oradaki zulme taraftar olmadığımızı söylemeliyiz.

Kudüs konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmek için araştırmalar yapmalıyız. Dinimizi ve dinî değerlerimizi daha yakından tanımalı, korumalıyız.

Filistinli kardeşlerimize maddî yardım da gönderebiliriz. Yardım toplayan kurumlara destek olabiliriz.

Boykot yapmalıyız canım arkadaşım. İsrail’e ait ve ona destek veren ürünleri asla kullanmamalıyız. Bil ki bu elimizdeki en büyük güçlerden bir tanesi.

 

Fetih gerçekleşecek mi?

Sana öncelikle şöyle bir şey söyleyeyim. İslam’da fetih önce kalplerde başlar. Filistinli Müslümanların iman gücünden etkilenen pek çok insan şu an Müslüman oluyor, İslam’ı merak ediyor, Kur’an’ı merak ediyor. 

İkinci olarak; bir insanın imanı varsa o muhakkak kurtuluşa erendir. Kudüs davası uğruna zarar gören Müslüman kardeşlerimiz kaybetmemiş, bilakis çok büyük hediyeler kazanmışlardır.

Veee son olarak; evet Kudüs inşaallah fethedilecek. Kudüs’ün fethedileceğine dair Peygamber Efendimizin müjdesi var. Kudüs tekrar İslam’ın olacak inşaallah.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!