İç Sesimle Röportaj

Düşünce Yorum İslamiyet Çevremiz

Selâmun Aleyküm Sevgili Arkadaşım, 

Nasılsın bakalım görüşmeyeli?

Seninle uzun zamandır konuşmadık gibi hissediyorum. Geçtiğimiz ay ülkemizde bazı olaylar oldu. Hepimiz zorlu duygular yaşadık. Tam on ilimizi etkileyen depremler oldu. O sebeple yoğun hisler içerisindeyim.

Bu yazıda anket yapmasak da seninle bazı soruların cevabını versek, ne dersin?

Bu soruların cevaplarını seninle konuşmak bana çok iyi gelecek…

Haydi başlayalım o zaman.

 

-Allah neden deprem yaratıyor?

Doğrusu bunun mühim hikmetleri var. Deprem de yağmur, kar gibi bir doğa olayı aslında. Ve varlığı ile toprağı zenginleştiriyor, maden sularının ve pek çok minerallerin ulaşılabilir olmasını sağlıyor. 

 

-Peki neden insanlar zarar görüyor?

Sevgili dostum, Allah’ın insanları korumasının bir çeşidi de onlara akıl, fikir vermesi ve ilme teşvik etmesidir. Şöyle ki; Allah ham maddeleri yaratır, yani demiri yaratır, toprağı yaratır, taşı yaratır… Sonra insanlara akıl verir, fikir verir, mal verir, güç verir, kuvvet verir, imkan verir. İnsanlar ham maddeleri kullanarak evler inşa ederler. 

Evleri inşa eden insanlarımız, işlerini güzel yapmalı. Evleri sağlam yapmalı. 

 

-Evler sağlam olsa, her insan işini güzel yapsa; felaketler olmaz mı?

Olabilir. Ama biz her olayın kendimize bakan veçhesini düşünmek durumundayız. 

Toplum için yapacağımız en güzel şey ne biliyor musun? Yaptığımız işi en güzel şekilde yapmak… Küçücük bir iş dahi olsa, tüm benliğimizi ortaya koyarak yapmak…

 

-Dünya güzellikler diyarı olsa, olmaz mı?

Dünyanın tanımı bu değil sevgili dostum. Güzellikler diyarı, baki buluşmaların olduğu yer, üzüntülerin, hastalıkların olmadığı yer: Cennet.

Dünyada bazen sıkıntılar, bazen mutluluklar olur. Huzur da olur, bazen elemler de olur. Ama şunu söyleyebilirim ki; Allah Rahman ve Rahim’dir. Onun merhameti her şeyi kuşatmıştır. Yaşanan her hadisede Onun merhameti, rahmeti vardır. 

 

-Ölüm bir son mu?

Ölüm bir son değil, hatta başlangıç diyebilir miyiz acaba? Şöyle söyleyeyim. Allah insanı vâr etti; Allah seni, anneni, babanı, sevdiklerini vâr etti. Allah vâr ettiğini bir daha yok etmez. Ölüm ile insan başka bir varlık âlemine geçiş yapar. Ve Allah kavuşturur sevgili dostum, Allah sevenleri hiç ayrılmamak üzere kavuşturur, buluşturur.

Yaşadığımız deprem hadisesinden sonra insanlarımız çok büyük bir fedakârlıkla birbirlerine yardıma koştular. Melekler tarafından alkışlanan bir tablo oluştu yeryüzünde.

Çocuklar mı? İçlerinden kahramanlık duyguları çıktı adeta… En sevdiği kıyafetlerini, ayakkabılarını, oyuncaklarını depremde zarar gören kardeşlerine gönderenler, gönderdiği montun ceplerini çikolatalar ile dolduranlar, güzel teselli notları yazanlar, annesiyle poğaçalar, gözlemeler yapıp teker teker paketleyenler, daha neler neler… 

Kahramanları merak mı ediyorsun sevgili dostum? İslam milletine bak. En küçüğünden en büyüğüne kadar hepsi; gerçek bir kahramandır…

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!