Mutlu Yaşamanın 8 Kuralı

Arkadaşlar, kurallar hayatımızı ve ilişkilerimizi düzene koyması ve kolaylaştırması açısından çok önemlidir. Aslında evrendeki canlı cansız her şey, belli kurallar çerçevesinde hareket eder. İyiki de böyledir, yoksa hayat büyük bir karmaşaya döner ve yaşamamız mümkün olmaz.

Ayrıca kurallar hayatımızı kolaylaştırır ve huzurumuz kaçmaz. Çünkü karşımızdakinin görgü kuralları, alışveriş kuralları, aile içi kurallar vb gibi belli prensip ve ilkelere uygun hareket edeceğini bildiğimizde, içimiz de kafamız da rahat eder… 

Mesela, bir arkadaşımız bizden bir şeyi emanet aldığında, onun işi bitince geri vereceğini bilmemiz bizi rahatlatır. Oysa bunda şüphemiz varsa, huzursuz oluruz; hatta o şey bizim için önemliyse üzülürüz. 

İşte şimdi olduğu gibi, insanlar kurallara uymazlarsa, birbirine güvenleri azalır, böylece yardımlaşma da olmaz ve insanlar hayatın zorluklarına karşı yalnız ve çaresiz kalırlar.

Dinimiz İslam bizi, herkesin hakkına saygılı olma, kurallara uyma, kul hakkına girmeme konusunda önemle uyarır. Bundan dolayı, ne kadar İslam’a uygun yaşarsak biz de, toplumumuz da o kadar huzurlu ve mutlu oluruz.

 

Haydi şimdi birkaç önemli görgü kuralını hatırlayalım:

 

1. Eğer söz verdiysen:

MUTLAKA SÖZÜNDE DUR.

 

2. Eğer konuşuyorsan:

SAKIN YALAN SÖZ SÖYLEME.

 

3.  Eğer bir şeyi açtıysan:

KAPAT.

 

4. Eğer bir şeyi aldıysan, işin bitince:

YERİNE KOY.

 

5. Eğer bir şeyi kırdıysan, getir:

BİRLİKTE TAMİR EDELİM.

 

6. Eğer bir şeyi ödünç aldıysan:

MUTLAKA GERİ VER.

 

7. Eğer bir şeyi kirlettiysen:

TEMİZLE.

 

8. Eğer bir şey sana ait değilse:

İZİN AL.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!