Mayonez Yapalım

Hobi / Eğlence Genel Kültür

Gerekli Malzemeler:

- 1 adet yumurta

- 1 çay kaşığı elma sirkesi

- 1 çay kaşığı limon suyu

- 1 su bardağı sıvı yağ

- 1 tutam tuz

Nasıl Hazırlanır?

- Kıvamlı ve lezzetli mayonez yapmak için; öncelikle kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Eğer yumurtanızı buzdolabında saklıyorsanız, mayonez yapmadan en az 1 saat önce buz dolabından çıkartın ve oda sıcaklığına gelmesi için bekleyin.

- Ev yapımı mayonez için; dar ve derin bir karıştırma kabı içine 1 adet yumurtayı sarısı dağılmayacak şekilde, beyazı ile birlikte bütün olarak dikkatlice kırın.

- Daha sonra yumurtanın üzerine 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 tutam tuz ekleyin. Son olarak malzemelerin üzerine 1 su bardağı sıvı yağın tamamını tek seferde dökün.

- Blenderi yumurta sarısının tam üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Ardından blenderi çalıştırın. İlk 2 saniyenin ardından blenderi hiç durdurmadan, yavaş yavaş yukarı çekerek, tüm sıvı yağı yedirin. Bu işlem yaklaşık 10 saniye kadar sürecektir. Bu esnada mayonezin rengini ve kıvamını aldığını göreceksiniz.

- Hazırladığınız ev yapımı mayonezi küçük kapaklı bir kap içine koyup, buzdolabında 2-3 hafta kadar bozulmadan yiyebilirsiniz.

 

Mayonez Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? 

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

- Ev yapımı mayonez yapımında kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması çok önemlidir. Özellikle yumurtayı soğuk kullanmayın.

- Orijinal mayonezden farklı olarak sadece sarısını değil, beyazı ile birlikte kullanılacaktır. Bu konuda tarifteki talimata birebir uyun.

- Orijinal mayonezden yine farklı olarak, sıvı yağ azar azar değil, tek seferde karıştırma kabına eklenecektir. 1 su bardağı miktar gözünüze fazla gelmesin, çok daha fazlasını bile emin olun tek yumurta kaldırabiliyor.

- Mayonez yaparken, tercihinize bağlı olarak zeytinyağı da kullanmak isteyebilirsiniz. Fakat 1 su bardağının tamamını zeytinyağı olarak kullanmayın. Kullanırsanız tadı ve kokusu ağır gelebilir. 

 

Afiyet olsun

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!