Ahtapotlar

Canlılar Âlemi Bilim Genel Kültür

1. Bilimsel adı: Octopus. Ahtapotlar, kabuksuz kafadanbacaklılar ailesindendir. Üzerinde vantuzlar bulunan sekiz eşit ayakları olan bir mürekkepbalığı türüdür.

 

2. Alışılmadık görüntüleriyle, ahtapotlar denizler âleminin en ilginç yaratıklarıdır. Esnek vücutlarında hiçbir kılçık ya da kemik yoktur. Böyle olunca, 3 cm çapındaki deliklerden bile geçebilirler.

3. Yeryüzü sularında 300 değişik türde ahtapot vardır. Bunların en uzun ömürlüsü yaklaşık 5 yıl yaşar. Diğerlerinin ortalama ömürleri ise 6 ay kadardır.

 

4. Ahtapotlar karmaşık bir sinir sistemiyle ve mükemmel bir görme duyusuyla yaratılırlar. Ayrıca omurgasızlar içerisinde en zeki ve davranış bakımından en büyük farklılıkları gösteren hayvanlar arasındadırlar.

 

5. Ahtapotlar yüzerken sekiz kolu arkasından uzanır. Emdiği sudan hem solunum yapar, hem de kollarının dibindeki sifon ile suyu fışkırtarak hızlı hareket için itici motor gibi kullanır.

 

6. Ahtapotlara kendilerini korumaları için, mürekkep fışkırtma, kamuflaj kullanımı ve tehditkâr davranışlar, su içinde çok hızlı hareket edebilme ve saklanma yetenekleri verilmiştir. Tüm ahtapotlar zehirlidir ama yalnızca mavi halkalı ahtapotlar insan için ölümcül zehir taşırlar.

7. En büyük ahtapot, Kuzey Pasifik dev ahtapotudur (enteroctopus dofleini). Erişkinler 15 kg civarında bir ağırlığa ve 4,3 m uzunluğunda bir kol açıklığına sahiptirler. Bu türün kaydedilmiş en büyük örneği 71 kg ağırlığındaydı.

 

8. En küçük ahtapot türü olarak kabul edilen Octopus wolfi ise, yaklaşık 2,5 cm boyundadır ve ağırlığı 1 g'dan azdır.

 

9. Ahtapotlar hakkında pek çok efsane üretilmiştir. Ama o kadar da korkunç ve tehlikeli yaratıklar değillerdir. Fakat, bazı türleri bir köpekbalığını bile tutup yiyebilecek kadar güçlü kollara sahiptir.

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!