Bu Harika! Karikatür Çiziyoruz

Karikatür

KARİKATÜR NE DEMEK?

Bir şeyi konuşarak anlatabiliriz; ayrıca yazıyla, halimizle ya da işaret diliyle de anlatabiliriz. Karikatür ise, etkili bir esprinin en az çizgiyle anlatılması demektir. 

Bir karikatür, aynı konuyu anlatan bir yazıdan daha çok etki edebilir insana… Çünkü görsel malzeme dediğimiz resimleri zihnimiz daha iyi algılar ve hafızamızda daha kalıcı olur.

Bu yüzden karikatür sanatı, dünyanın en etkili ve en zor sanatı olarak ifade edilmektedir. 

Gerçek bir karikatür hiç yazı kullanılmayan çizimdir; ama gerekirse çok az yazı kullanılabilir.

Karikatür sanatının hakkını verebilmek ve iyi bir karikatürist olmak için, bu sanatı çok sevmek ve çok çalışmak gerekir. 

Böylece çizgileri daha iyi anlar ve onlarla daha iyi anlatırız. Yani karikatürist, çizgileriyle anlatan insandır.

 

KARİKATÜR NASIL ÇİZİLİR?

Bir insanı, bitkiyi, hayvanı veya eşyayı çizmek, yani o şeyi karikatürize edebilmek için onların normal çizimlerini yapabilmemiz şarttır.

Bunun için önce, araştırarak ve bolca çizerek resim yapabilme kabiliyetimizi geliştirmemiz lazımdır. Yani bir fikri, en az çizgiyle ortaya koyabilmek için insanın resim alt yapısını güçlendirmesi gerekir.  

Karikatür çizmeye alışmak için, çok beğendiğimiz bir karikatüristin çizgilerini taklit edebilirsiniz. Böyle yapmak daha kısa zamanda çizginizin gelişmesini sağlar. Ancak çizdiğiniz karikatürde espri size ait olmalıdır. 

Ayrıca espri yeteneğimizi geliştirmeniz de gerekir. Bunun yolu ise, bol bol çevrenizde gözlem yapmak, araştırmak ve faydalı kitaplardan her gün okumaktır. Özellikle şiir kitapları bir karikatüriste en çok yardımcı olan kitaplardır. Okuduğunuz kitaplardaki etkili ve karikatürize edebileceğiniz cümleleri defterinize not etmek size kolaylık sağlar. 

Konulu bir karikatür çizmemiz gerektiğinde, o konuyu araştırmak, o konunun anlatıldığı kitapları okumak, özdeyişleri toplamak ve insana olan etkilerini öğrenmek, karikatürünü çizmenizi kolaylaştırır.

 

HAYDİ ŞİMDİ BİR İNSAN ÇİZELİM!

Örnek olarak mesela alttaki gibi yürüyen bir insan çizelim. 

Yürüyen bir insanla ilgili karikatür çizmeye başlamadan önce, o insanın nelerle karşılaşabileceğini düşünmeniz, hayal etmeniz gerekir. 

Üstte iki örnek görüyorsunuz. Sizler de bu konuda karikatür yapabilmeniz için sorular sorarak fikrinizi oluşturabilirsiniz. 

Örnek olarak şöyle sorular düşünebilirsiniz:

• Yürüyen insan görme engelli olursa nasıl yürür?

• Yürüyen insan neler taşıyabilir?

• Yürüdüğü yolun şekli ne olabilir?

• Yolda çukur olursa ne yapabilir?

• Biri para düşürmüşse, bunu gören bir yürüyen insan nasıl hareket eder?

• Yürürken başına bir şey düşebilir mi ve bu ne olabilir?... 

Bunlar gibi sorularla, yürüyen insanın farklı hareketlerini hayal edebilirsiniz…

 

HAMURDAN MODEL DE YAPABİLİRSİNİZ

Bir de yürüyen insan çizmemize yardımcı olması için, ona bakıp çizeceğiniz bir model de yapabilirsiniz. 

Bunun için renkli hamur silgi ve yumuşak tel (bakır tel) kullanabilirsiniz. 

Üstteki gibi renkli hamur silgi ve yumuşak tellerle bir insan modeli yapıp, şeklini değiştirerek düşündüğünüz hareketin modelini yapabilirsiniz. Daha sonra da ona bakarak çiziminizi yaparsınız.

Yorum Ekle

Şimdi sen de bir karikatür çizebilirsin!

Haydi ister hamurdan model yapıp ona bakarak ya da hayalinizden bir yürüyen insan karikatürü de sen çiz. Çizdiğin karikatürü arkadasdergisi.com’da sana ait bölümde arkadaşlarınla, sevdiklerinle paylaşabilirsin. Ama unutma! Çizimine en çok beğeni al, senin karikatürün en üstte olsun!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız

1 yorum

0
İd

İSMAİL demirci demirci

3 yıl önce

Karikatür çizmek caiz midir?