Karda Saklambaç

Bir elbise almak istediğinizde, mevsimine göre dilediğiniz renk ve modelde elbiseler alır ve giyersiniz. Beğenmezseniz gider değiştirirsiniz. Ya hayvanlar, onlar da giydikleri o harika elbiseleri hangi çarşıdan alırlar?..

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

Bir elbise almak istediğinizde, mevsimine göre dilediğiniz renk ve modelde elbiseler alır ve giyersiniz. Beğenmezseniz gider değiştirirsiniz. 

Ya hayvanlar, onlar da giydikleri o harika elbiseleri hangi çarşıdan alırlar?..

Evet arkadaşlar bildiniz… Onlar elbiselerini bizim gibi almazlar. Her şeye yaşaması için gereken ihtiyaçlarını veren Allah, o mahlukatına da onlar için en güzel elbiseleri verir.

Hatta canlıların elbiseleri bizim elbiselerimizden daha fazla amaca hizmet eder. 

Nasıl mı?

Çok Amaçlı Elbiseler

Hayvanların elbiseleri onların sıcaktan, soğuktan korunmalarını sağlar; en önemlisi de bulundukları çevreye öyle mükemmel uyumları vardır ki, saklambaç oynasanız onları bulmanız çok zor olur… Buna kamuflaj özelliği de denilir.

İşte o canlıların elbiseleri, yaşadıkları ortama uyumlu yaratılır ve bu sayede hayatta kalırlar. Elbiseleri onlar için hem silah olur, hem de kendilerini korumalarını sağlar.

Yani avcılar için silah olur, avları onları farketmeden yaklaşabilirler. Avcılardan kaçan hayvanlar için de mükemmel bir saklanma aracıdırlar, yerlerinden kıpırdamadıkça bulundukları yerde görünmez gibi olurlar. 

Her Mevsim Ayrı Bir Elbise 

Kutup kuşları veya kar tavuğunu, bulundukları yerde fark edebilmek çok zordur. Çünkü kış mevsimi gelince bu kuşların koyu renkli tüyleri dökülür ve beyaz tüyleri kalır. Ve bu koruma sayesinde karların arasında fark edilmeleri imkansız gibidir. 

Bu kuşun bu değişimden ve bunun niçin olduğundan elbette haberi yoktur. Ama her kış mevsiminde Allah o kuşu aynı mükemmellikte kamufle edecek beyaz tüyler verir. Bahar geldiğinde ise kutup kuşunun tüylerinin arasında, çevredeki bitkilerin renginde yeni tüyler yaratılır. Aynı rahmet, aynı değişikliği yazın da yapar. Bu harika değişimler sayesinde bu kuşlar otların arasında görünmez olurlar. 

Sizce bu kuşlar bu harika kamuflaj gösterisini, niçin kendileri düşünüp yapamazlar. Evet, çünkü onlar akıllı değillerdir. 

Öyleyse net bir şekilde anlıyoruz ki, bu hayvanlara mevsimine göre ihtiyaçları olan kamuflajı birisi vermektedir. O da, onları yaratan Allah’tan başkası olamaz.

Karda Kaybolan Tavşan

Kutup kuşu gibi kutup tavşanının da mevsimlere göre tüy renkleri değişir. Bu hayvanlar kış aylarında bembeyaz, bahar geldiğinde toprağın ve bitki örtüsünün rengine uygun bir görünüme bürünürler.

Bembeyaz Kürklü Kutup Tilkisi 

Bu sevimli canlı da kışın ayrı, yazın ayrı tüylere bürünür. Kış aylarındaki beyaz tüyleri sayesinde çok iyi kamufle olur. Yaz aylarında ise kahverengi kürkü ile toprak zeminde gizleniyor. Kuş, kemirgen ve balıklarla besleniyor.

Bir düşünelim: Bunun tersi olsaydı ve hayvan kışın toprak rengi, yazın bembeyaz kalsaydı. Bu şekilde hemen farkedilir ve av olurdu. Demek ki, renklerin mevsimlere göre değişmesinde bir tercih etme ve plan var. Ve azıcık aklı olan her insan, bu planlamayı o hayvanların yapamayacağını bilir. Evet açıkça anlaşılıyor ki, onları yaratan Allah, onları bu şekilde bir korunma mekanizması ile donatmaktadır.

Yorum Ekle

Kar rengi elbiseleri olan başka canlılar aklına geliyor mu?

Haydi sen de onlardan bir tanesini araştırıp tüm arkadaşlarla paylaş… Neler anlatacağını merak ediyoruz ama yazmayı unutma.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!