Hatıralarla Sevgili Peygamberimiz / Yahudi Tüccar Sordu: "Bu Gece Doğan Oldu mu?"

Resimleyen: Osman Suroğlu

İslamiyet

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in dünyayı şereflendirdiği geceydi. Mekke’de bir Yahudi tüccar, gökyüzünde yeni bir yıldızın doğduğunu gördü. Ertesi sabah koşarak Kureyşli bir topluluğun yanına geldi ve heyecanla sordu:

“Ey Kureyş halkı! İçinizden, bu gece çocuğu doğan oldu mu?”

“Bilmiyoruz!” diye cevap verdi oradakiler.

Bunun üzerine, Yahudi:

“Ey Kureyş halkı! Size söylediğim şeyi sakın unutmayın! Bu gece, âhirzaman ümmetinin peygamberi doğmuştur! Onun sırtında, iki kürek kemiği arasında kırmızımtırak bir ben vardır!” dedi.

Daha sonra topluluk dağılıp bazıları evlerine döndüklerinde, ailelerine Yahudi’nin verdiği haberi söylediler. Eşleri şöyle dedi:

“Abdullah bin Abdulmuttalib’in bir oğlu doğdu. Adını ‘Muhammed’ koydular!”

Bu haberi, Yahudi’ye ulaştırdılar:

“Bizim içimizde bir çocuk doğmuş, duydun mu?” dediler.

Yahudi:

“Ben size onun doğduğunu haber verdikten sonra mı, yoksa önce mi doğdu?” diye sordu.

“Önce doğmuş!” dediler.

Ve ardından onu, Hz. Âmine’nin evine götürdüler. Yahudi, Hz. Âmine’den, oğlunu kendisine göstermesini istedi. Hz. Âmine oğlunu alıp getirdi. Yahudi, heyecan içinde onun sırtını görmek istedi ve iki kürek kemiği arasındaki peygamberlik mührünü görünce, düşüp bayıldı. Çünkü onlara kutsal kitaplarında, Peygamberimiz Hz. Muhammed ile ilgili pek çok bilgi verilmişti. Bundan dolayı da Peygamberimizi çok iyi tanıyorlardı…

Yahudi ayıldığı zaman kendisine:

“Sana ne oldu?” diye merakla sordular.

Yahudi büyük bir üzüntü içinde cevap verdi:

“Artık İsrail oğullarından peygamberlik gitti! Ellerinden Kitap da gitti! Bu İsrail oğullarının bilginlerinin ve itibarlarının kalmayacağına verilmiş bir hükümdür! Siz, peygamberlikle, büyük bir izzet ve şerefe ereceksiniz! Sizler sevinin!.. Vallahi siz, haberi doğudan batıya kadar ulaşacak bir ilerleme ve yenme gücüyle güçleneceksiniz!” dedi.

Yorum Ekle

Büyüklerinizden, öğretmenlerinizden, Peygamberimizin doğduğu gece başka neler yaşandığını sorabilirsiniz arkadaşlar. Öğrendiklerinizi barkodla siteye bağlanıp yükleyin ve bu güzel bilgileri herkese ulaştırın…

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!