Kameranın Kâşifi İbnü'l-Heysem

Fotoğraf

Fotoğraf makinesiyle ilgili tarihte ilk defa çalışmalar yapan kişinin bir İslam bilgini olduğunu biliyor musunuz?

Bu İslam bilgininin adı İbnü’l-Heysem. 

Bu Müslüman âlim, gözü inceleyerek fotoğraf makinesine giden yolda ilk adımı atan kişidir.

İbnü’l-Heysem’in bin yıl önce geliştirdiği kamera. Biraz büyük ama olsun, insanlar çalıştıkça zaten çok küçülecek.

 

Bundan bin yıl önce yaşamış olan İbnü’l-Heysem, sonradan optik bilimi de denilen bu alanın kitabını bile yazmıştı. Ona ayrıca “kameranın babası” da denilir.

İbnü’l-Heysem’in kitabında anlattığı üç mum deneyi. Fotoğraf makinesi ve gözümüzün içi aslında bir karanlık odadır. Karanlık odaya bir delikten yanan mum ışığı girerse görüntü arka duvara ters olarak düşer. Bu hem gözümüzün hem de kameranın nasıl çalıştığını açıklar. Zaten “kamera” da oda anlamında bir kelime. Hatta gemilerdeki odalara da kamara diyorlar.

 

İbnü’l-Heysem’in yazdığı tıp kitabındaki göz şeması.

 

Bu da 19. Yüzyılda yapılan ilk fotoğraf makinelerinden birisi hemen hemen İbnü’l-Heysem’in makinesi ile aynı büyüklükte. Ancak İbnü’l-Heysem görüntüyü seyrediyordu, bu makine ile karta basmaya başlandı.

 

İbnü’l-Heysem, insan gözüne ve görme olayına hayran olup incelemişti. Gerçekten de insanın gözü en gelişmiş kamera ve fotoğraf makinelerinden, en hassas objektiflerden daha mükemmel ve harika yaratılmaktadır. Allah bu gözlerden her birimize iki tane hediye etti. Her şeyi onlarla görüyoruz.

Peki gözünüzün değeri ne kadar?

Onlardan sadece birini almak isteseler satar mıydınız?

Kimse satmazdı… Demek ki, gözlerimiz paha biçilmez değerde. Yani Allah herkese en değerli hazinelerden daha kıymetli organlar veriyor.

Size bununla ilgili altta linkini verdiğim kısa bir film tavsiye ediyorum. Bu videoda İslam âlimi İbnü’l-Heysem’in ve başka âlimlerimizin günümüzde de kullanılan ilginç eserlerine şahit olacaksınız:

https://www.youtube.com/watch?v=2QPhQ5lw2dM 

Binbir İcad filminde fotoğraf makinesinin icadı ile ilgili bir sahne.

Yorum Ekle

İbnü’l-Heysem’i daha önce duymuş muydun?

Acaba o, insan gözüyle ilgili neler düşünmüş ve hayran olmuştu? Sen de fotoğraf makinesinin gelişim süreçleriyle ilgili düşüncelerini yazabilirsin. Hatta telefonunla ya da tabletinle çektiğin bir fotoğrafı da yandaki barkodu okutup sitemize yükleyebilir, arkadaşlarınla ve sevdiklerinle paylaşabilirsin. Paylaş ve beğenileri topla!..

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!