Yük Üstünde Yünlü Yumaklar

Canlılar Âlemi Çevremiz Bilim Genel Kültür

“Yük üstünde yünlü yumaklar” bilmecesini gördüğünüzde, hepinizin “Kedi” diye cevapladığını biliyorum sevgili arkadaşlar.

Kendilerine has karakterleri ve değişken davranışları ile onları çok iyi anlayamasak da sevdiğimiz canlılar kediler. Evimizde birlikte yaşıyor olsak bile onları tam anlamıyla çözemeyiz. 

Bazı özelliklerini biliyorsunuzdur belki ama birkaçını sizinle paylaşayım.

Eğer evinizde bir kediniz varsa şimdi söyleyeceğim şey size çok tanıdık gelecek. Kediler gün içinde yaklaşık 15 saati uyuyarak geçiriyorlar. Bu da demek oluyor ki, ömürlerinin %60’ı uyku ile geçiyor.

Kedi Gözleri

Bu sevimli yumoşların çevrelerini görebilmeleri için çok az bir ışık yeterli. Çünkü kedilerin gözleri bizim gözlerimizden çok farklı. Kedilerin gözbebekleri karanlıkta, çok ışık alabilmek için büyüyerek yuvarlaklaşıyor. Bu da onların karanlıkta rahatça görebilmelerini sağlıyor.

Ayrıca, kedilerin gözlerinde insanların gözlerinde olmayan bir tabaka da yaratılıyor. Bu tabaka, gözdeki ağ tabaka, yani retinanın hemen arkasında. Retinadan geçip bu tabakaya gelen ışık yeniden retinaya yansıyor ve bu tabaka ışığı ayna gibi tekrar geri yansıtabildiği için retinadan iki kere ışık geçiyor. Böylece kediler çok az bir ışıkta, hatta bizim asla göremeyeceğimiz kadar karanlık yerlerde bile gayet iyi görüyorlar.

Peki kedilerin gözleri geceleri neden parlıyor biliyor musunuz?..

İşte bu parlama da, kedinin gözlerindeki az önce söz ettiğim tabaka ile ilgili. Bu tabakanın, gelen ışığı ayna gibi geri yansıttığını söylemiştim. Kedilerin gözlerini karanlıkta parlatan, gözlerindeki o aynadan yansıyan ışık sevgili arkadaşlar. 

 

Kedilerde Burun İzi

Kedilerin bana en ilginç gelen özelliğini söyleyeyim şimdi; insanlardaki parmak izinin benzersizliği gibi dünyadaki her kedinin burun yüzeyinin de birbirinden farklı olması. Bizim parmak yüzeyimizde bulunan kıvrımlar ve çukurların bir benzeri kedilerin burunlarında da bulunuyor.

 

“Kedi Gibi Dört Ayak Üstüne Düşmek”

Biliyorsunuz, kediler ne kadar yüksekten de düşseler, her defasında dört ayaklarının üstüne düşerler. Dört ayaklarının üstüne düşmelerinin asıl nedeni, düşerken dengelerini sağlamak için kuyruklarını kullanmaları. Böylece vücutlarının ağırlık merkezini değiştirip, minik patileri üzerinde yere düşüyorlar. Allah her canlıya böyle özel yetenekler veriyor işte…

Bu sevimli hayvanların minicik patileri, tehlike zamanında yırtıcı pençelere dönüşüyor. Bu nasıl oluyor biliyor musunuz? Bu patilerin içlerinde sivri ve keskin tırnaklar var. Tehlike sırasında bu tırnakları dışarı çıkarıyor ve kendilerini koruyorlar.

Ağaçların üzerinde ve yüksek yerlerde dolaşmayı çok seven bu sevimli hayvancıklara düşme tehlikesi karşısında, sonsuz şefkat ve merhamet sahibi olan yüce Rabbimiz bu koruyucu özelliği veriyor.

 

Kedi Huyu

Kediler sahiplerine boyun eğmeyen bir tabiatta yaratılıyor. Yani kediler bağımsız olmayı seviyorlar. Köpekler ise tam tersi, sahiplerinin her dediğini yapıyorlar.

Kediler acıktıkları zaman miyavlıyor, sevilmek için sürtünüyorlar. Sevildiklerinde de mırıldanarak zevk aldıklarını belirtiyorlar. Kedilerin mırıldanmalarının, “Yâ Rahîm” zikri olduğu söylenir. Tüm canlılar Rabbini zikreder çünkü. Kur’an’ın İsra Suresi 44. ayetinde buyrulduğu gibi;

“Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O'nu tesbih eder; O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ancak siz onların tesbihlerini kavrayamazsınız. Şüphesiz O, Halim olandır, bağışlayandır.”

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!