Sonbaharın Yaprakları

Canlılar Âlemi İslamiyet Çevremiz Öyküler

Allah dünyayı mevsim mevsim gezdirir. Şimdi de sonbahardayız. Gökyüzü genelde bulutlu, ağaçlar yapraklarını döküyor. Özellikle sabahları ve akşamları havalar serinliyor. Bazen de öğle vakti güneş bir güzel ısıtıyor… 

Tuğba ve Osman da bunu fırsat bilerek bahçeye çıktılar. Birlikte oyun oynuyorlardı. 

Bir ara fark ettiler ki, ağaçların yaprakları her zamankinden daha fazla dökülmüş. Bahçe duvarındaki demirlere sarılan sarmaşığın yaprakları ise kıpkırmızı olmuşlar. 

Tuğba bahçeyi böyle görünce oyunu bıraktı, ağaçlarda kalan ve yerdeki rengarenk yaprakları hayranlıkla seyretmeye başladı. Sarı, kahverengi, kırmızı, açık yeşil ve hatta siyaha dönen renkte yapraklar vardı… “Allah ne güzel boyamış hepsini…” diye düşündü.

Ve eğilip yerden sarı bir yaprak aldı. Yanına kardeşi Osman da gelmişti. Konuşmaya başladılar: “Bu yapraklar yeşilken de güzeldi, nasıl da sararmış değil mi? Gerçi böyle de çok güzel bir rengi var…” 

O sırada acayip bir şey oldu. Sarı yaprak konuşmaya başladı. 

“Merhaba” dedi.

Tuğba ve Osman çok şaşırmıştı.

“Merhaba… Şey, ben Tuğba.” dedi. 

Sarı yaprak, “memnun oldum,” diye cevap verdi. Ardından da, “Söyleyin bakayım hangi rengim daha güzel?” diye sordu.

“Ben yeşil rengi çok severim ama sarı da çok yakışmış.” dedi Tuğba. Osman da “Evet her rengin başka güzel…” diye ekledi.

Bu sefer de soruyu Osman sordu: “Ne oldu size neden renkleri değişti yaprakların, neden düşüyorsunuz ağaçlardan?”

Sarı yaprak “Ağaçlar da çalışır ve yorulurlar. Allah da ağaçları dinlendirir. Sonbahar ağaçların uyku ve dinlenme zamanıdır.” diye cevap verdi. Tam konuşmaya devam edecekti ki, bu sefer de Tuğba atıldı: 

“Ama niye düşüyorsunuz dallardan, ağaçlar böyle üşümezler mi?”

“Hayır aksine ağaçlar için böylesi daha iyi olur” dedi sarı yaprak ve ekledi: “Allah, sonbahar mevsimini getirdiğinde, yapraklardaki ve dallardaki tüm besin maddelerini ağacın köklerine doğru sevk eder. Çünkü bu besin maddelerine gelecek seneye ağacın ihtiyacı olacaktır. Yapraklardaki besin maddeleri ağaca gidince, yaprakların da renkleri gitmiş olur ve işte bu renkleri alırız. Elbette yere düşmemizin de toprağa çok faydası vardır, dağılan yapraklar toprağa gübre olur ve toprağı zenginleştirir. Yani gördüğünüz gibi, Allah’ın her işinde pek çok güzellikler vardır.”

Yaprağın sözü, annelerinin sesiyle bitti: “Tuğbaa, Osmaan, yemek hazııır…”

Çocuklar eve doğru koştular, ne çok şey öğrenmişlerdi… Osman birden durdu ve dedikleriyle ablasını güldürdü: “Şşşt… Sessiz olalım, ağaçlar uyuyorlar!..”

Yorum Ekle

Sesini Yükselt!

Yorumunu Herkesle Paylaş En Çok
Beğeni Alan Yorum En Üstte Yayınlansın.

Yorum yapabilmek için giriş yapınız
Henüz hiç yorum yapılmadı, ilk yorumu yapan sen ol!